Od volieb môžeme v pravidelných intervaloch počúvať o osobitnom odvode pre potravinové reťazce. Aj keď sa z času na čas zdá, že táto téma, ľudovo povedané, vyšumela, tak sa opäť objaví. V akej fáze je diskusia týkajúca sa tohto dodatočného zdanenia z vášho pohľadu?
Vnímame občasné vyhlásenia a útoky politikov, pre nás však platí, že sme apolitická organizácia a do týchto súbojov sa nezapájame. Vnímame tiež, že vyhlásenia či už z jedného, alebo druhého politického spektra nie sú postavené na faktoch. Jedným dychom však zas musím vyzdvihnúť aj to, že táto vláda si začala analyzovať veci. Ministerstvo financií robí pravidelné analýzy nášho prostredia, ktoré dávajú odpoveď na to, ako sa správali obchodné reťazce v posledných rokoch. Vo výsledku, či už sa pozrieme na analýzu Protimonopolného úradu, alebo ministerstva financií, obe ukazujú, že práve obchodníci boli tí, ktorí infláciu tlmili. Dialo sa tak v predchádzajúcich rokoch a rovnako aj v minulom roku, čo dokazujú aj finančné výsledky reťazcov za rok 2023. Ak chceme, aby sa to dialo aj naďalej, tak musíme obchodníkom zaručiť stabilné podnikateľské prostredie. Čím menej zásahov je do prostredia, tým skôr sa z problémov dostaneme. Situáciu môžeme ilustrovať aj na príklade s Maďarskom. To regulovalo, regulovalo, regulovalo a dnes evidujeme výrazné cezhraničné nákupy Maďarov na juhu Slovenska.
Z povahy svojej práce sa často stretávate aj s politikmi za zatvorenými dverami, a to aj s tými, ktorí brali obchodné reťazce počas predvolebnej kampane útokom a obviňovali ich z toho, že na potravinovej inflácii neprimerane zarábajú. Uznali si aspoň niektorí aj po výsledkoch vlastných analýz, že sa mýlili?
Myslím si, že takto diskusia nestojí. Prvoradým cieľom je nájsť najlepšie riešenie situácie. Každá vláda deklaruje, že chce viac domácich potravín na pultoch a zároveň zachovať stabilitu cien. Odvod je v absolútnom rozpore s týmto tvrdením. Ako som spomínal, Maďarsko je dôkazom, keďže tamojšie ceny výrazne vzrástli práve z dôvodu neuvážených regulácií. Vo výsledku tak mali najvyššiu infláciu, čo bol krok veľmi zlým smerom. Plus tu máme aj čerstvé rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, ktorý povedal, že stropovanie cien bolo v rozpore s európskym právom. Nie je to pritom tak dávno, čo rovnaké rozhodnutie padlo aj v prípade regulácie marží. Nateraz je dokonca otázne, či maďarská vláda nebude musieť dotknuté subjekty v konečnom dôsledku aj kompenzovať. Faktom zostáva, že nedávno vykonané analýzy pomáhajú štátu porozumieť nášmu prostrediu. To je úplne iné ako prostredie vo výrobe. Predaj je na silnom konkurenčnom prostredí, ktoré má svoje zákonitosti, a konkurenčný súboj, ktorý na Slovensku je, tlačí ce...Zostáva vám 85% na dočítanie.