Vrchol pracovnej kariéry na Slovensku dosahujú ľudia vo veku od 40 do 47 rokov. Ich príjem bol vlani v porovnaní s celou pracujúcou populáciou vyšší v priemere o 13,5 až 15,4 percenta. Vyplýva to z dát Sociálnej poisťovne, ktoré spracoval Inštitút pre stratégie a analýzy.
"Ľudia narodení v roku 1979 zarábali vlani viac ako pracujúci z akéhokoľvek iného ročníka. Príjem pracujúcich na Slovensku tak bol najvyšší v 44. roku života. Ich priemerný mesačný príjem dosiahol v minulom roku 1463 eur, čo je o 15,4 percenta viac ako priemerný príjem všetkých pracujúcich," uviedol inštitút.
Mesačný príjem vyšší ako minuloročný priemer, ktorý bol vo výške 1268,50 eura, malo vlani 986-tisíc ľudí. Je to 40,2 percenta zo všetkých pracujúcich. Najvyšší počet pracujúcich s nadpriemerným príjmom bol podľa ISA medzi štyridsiatnikmi.
Najviac ich bolo vo veku 46 rokov, a to až 32-tisíc. "Spolu 131-tisíc ľudí pracuje aj v dôchodkovom veku, čo predstavuje 12,6 percenta všetkých obyvateľov v danej vekovej kategórii," dodal inštitút.
ISA príjem meria ako súčet vymeriavacích základov na platenie starobného poistenia z pracovných zmlúv, dohôd, zo živnosti a z obdobných vzťahov. "Ide o iné údaje, ako vyhodnocuje Štatistický úrad pri výpočte priemernej mzdy. Štatistický úrad, na rozdiel od ISA, údaje zvyšuje o štatistický odhad neevidovanej mzdy (čierna práca)," objasnil inštitút.