Slovenský priemysel sa v júni opäť dostal do červených čísiel, keď do mínusu ho ťahala väčšina kľúčových odvetví.
Priemyselná produkcia medziročne poklesla o 2,4 percenta, keď prepad vo výrobe strojov, kovov a dopravných prostriedkov nevyrovnal ani vyše polovičný medziročný nárast produkcie súvisiacej s energetikou. V piatok o tom na základe predbežných údajov informoval Štatistický úrad.
"Vývoj priemyslu je od začiatku roka značne rozkolísaný, pokles zaznamenal druhýkrát. Celkovo z 15 sledovaných odvetví zaznamenalo medziročne nižší výkon desať, medzi nimi takmer všetky ťažiskové odvetvia slovenského priemyslu," uviedol Štatistický úrad. Výrazné dvojciferné prepady v júni tohto roka zaznamenala až tretina priemyselných odvetví.
Poklesla výroba strojov
Najvýznamnejší negatívny vplyv na priemyselnú produkciu v šiestom mesiaci tohto roka mal pokles vo výrobe strojov o 20,5 percenta. Toto odvetvie vykazuje medziročný pokles od začiatku roka, aktuálne bol však najvyšší.
Nadol ťahalo priemysel aj viac ako deväťpercentné zníženie v jednom z ťažiskových odvetví slovenského priemyslu, vo výrobe kovov. To vykázalo medziročný pokles v tomto roku už piatykrát po sebe.
Po dvoch mesiacoch pomerne vysokého rastu sa dostala do medziročného poklesu aj výroba dopravných prostriedkov, a to o 3,5 percenta.
Záchranca v podobe energetiky
Priemysel od výraznejšieho prepadu zachraňoval vysoký, až vyše 50-percentný nárast výkonu v energetike, teda v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu.
K pozitívnemu vývoju celého priemyslu prispel aj vyše 11-percentný rast v ostatnej výrobe a o takmer desať percent vyššia produkcia vo výrobe chemikálií a chemických produktov.
Oproti máju po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia zvýšila o 2,1 percenta.
Za prvý polrok tohto roka klesla priemyselná produkcia o 0,1 percenta. Nižší výkon ako v rovnakom období minulého roka malo desať z celkovo 15 sledovaných odvetví.
Z priemyselných odvetví, ktoré sa najviac podieľali na celkovom poklese produkcie, bol najvýznamnejší pokles vo výrobe kovov o 6,4 percenta a o viac ako 11 percent zníženie výroby strojov.
Vyššiemu prepadu zabránil takmer 31-percentný rast v dodávke elektriny a plynu a 10,5-percentné navýšenie vo výrobe elektrických zariadení.