Inflácia bola v júni opäť na trojročnom minime, no už v júli sa očakáva jej zrýchlenie. Zhodli sa na tom analytici v komentároch k údajom Štatistického úradu o júnovej inflácii.
"Podľa údajov Štatistického úradu sa spotrebiteľské ceny na Slovensku v júni v priemere nezmenili a ostali na májovej úrovni. Medziročná inflácia sa tak po mesačnej pauze opätovne spomalila z 2,2 percenta na 2,1 percenta a vyrovnala tak aprílové trojročné minimum. Predpokladáme ale, že júnová inflácia bude zároveň aj minimom tohto inflačného cyklu a už v júli sa inflácia opätovne citeľnejšie zrýchli, výdatne podporená bázickým efektom (vyprchá efekt zrušenia koncesionárskych poplatkov v júli minulého roka)," zhodnotil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Najviac míňame za potraviny a bývanie
Podľa analytičky WOOD & Company Evy Sadovskej slovenské domácnosti míňajú najviac na potraviny a bývanie, ktoré v rámci spotrebného koša tvoria takmer polovicu.
Doplnila, že pri potravinách a nealko nápojoch bol medziročný nárast cien evidovaný na úrovni 0,5 percenta, v oblasti bývania bol nárast cien o 0,1 percenta. "Za obe tieto položky si tak v priemere oproti vlaňajšku priplácame iba minimálne," doplnila Sadovská.
Ceny potravín podľa Koršňáka nateraz zrejme dosiahli svoje dno a i v dôsledku menej priaznivého bázického efektu by sa dynamika ich medziročného rastu mohla k záveru roka jemne zrýchľovať. "Na druhej strane, zatiaľ neočakávame ani masívne zdražovanie potravín, keď ho zatiaľ nenaznačujú ani ceny poľnohospodárskych komodít," zhodnotil.
Ceny v cestovnom ruchu porastú
Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka sa do popredia čoraz viac dostávajú ceny služieb. "Je očakávateľné, že v letných mesiacoch - čase najvyššej sezóny - budú ceny v cestovnom ruchu vyššie, úlohu v sektore služieb však do budúcnosti môžu čoraz viac zohrávať domáce faktory, ako napríklad štrukturálny nedostatok zamestnancov na trhu práce a z toho vyplývajúci tlak na rast miezd nad úrovňou produktivity práce. Ide o takzvané jadrové inflačné tlaky, ktoré majú potenciál udržať infláciu na vyšších úrovniach dlhšie obdobie," pripomenul.
Analytici sa zhodli, že priestor pre ďalšie zvoľňovanie dynamiky medziročného rastu cien sa v júni už zrejme vyčerpal. Priemernú mieru medziročnej inflácie v tomto roku očakávajú pod hranicou troch percent.
"Celková miera inflácie v národnej metodike by mala dosiahnuť podľa našich očakávaní úroveň rastu o 2,7 percenta v tomto roku, v budúcom roku vnímame rast, ktorý by sa mal začať už v priebehu jesene a mal by ceny zvýšiť nad tri percentá," uviedol analytik 365.bank Tomáš Boháček. Podľa Koršňáka a Sadovskej by sa mohla inflácia v tomto roku pohybovať na úrovni 2,5 percenta.