Office roka, Slovenské elektrárne, víťaz v kategórii Kancelária ako DNA firmy. Druhý zľava Martin Hruška z architektonickej kancelárie ARDELINE. FOTO: HN/Katarína ŠebejováFOTO: Katarína Šebejová
StoryEditor

Výhercovia v súťaži OFFICE ROKA si nové priestory užívajú naplno

26.06.2024, 00:00
  • Čo robíme, tým žijeme, a tiež dostať život aj DNA firmy do nových priestorov, to bol kľúčový cieľ zmien.
  • Z ďalších rezonovalo zdravie, dobrá atmosféra, vzájomné stretávanie a inšpiratívna spolupráca.
  • Realitou je šetrný prístup k zmene z pohľadu ľudí, materiálov aj samotnej realizácie.

Kedy je ten správny okamih na redizajn kancelárií, spýtali sa Hospodárske noviny spoločnosti CBRE, hostiteľa slávnostného eventu a vyhlasovateľa súťaže OFFICE ROKA. Výhercovia jednotlivých kategórií prezradili, prečo sa sťahovali do nových priestorov aj ako sa ocitli v súťaži.

Kancelária napovie veľa

Tomáš Hegedűš, generálny riaditeľ CBRE Slovensko, uviedol, že redizajn vlastných priestorov robili po šiestich rokoch. Inšpirovali sa aj súťažou, ktorú organizujú, a chceli udávať tón v tejto oblasti. „Dôležité je, ako priestor celkovo pôsobí, či ešte po toľkých rokoch zodpovedá potrebám meniacej sa firmy, je stále moderný a funkčný.To, ako vyzerajú kancelárie a pracovné prostredie, totiž naznačuje aj to, čo sa dá očakávať od firiem či úradov, ktoré ich využívajú,“ uviedol Hegedűš.

„Kvalitné veci vydržia niekoľko rokov bez akejkoľvek výmeny či opravy. Často sú však pracovné priestory vo firmách či v štátnych inštitúciách už v takom dezolátnom stave, že ľudia si nosia napríklad vlastné stoličky. Odzrkadlí sa to na kvalite poskytovaných služieb, zdraví a motivácii zamestnancov.“

S týmito aspektmi priamo súvisí aj efekt redizajnu a nových priestorov. „Nové kancelárie sú už vlastne moderné fabriky. Keď vstúpite do automobilky, všetko má logickú postupnosť a cieľom je čo najvyššia efektívnosť. Tieto isté princípy fungujú aj v kanceláriách. To znamená, že zvýšia produktivitu, efektivitu a spoluprácu, keď ich správne navrhnete a zohľadníte konkrétny workflow,“ dokončil Tomáš Hegedűš.

Zvíťazil reálny život

Developer Immocap sa stal absolútnym víťazom 8. ročníka súťaže OFFICE ROKA. Martin Šramko, CEO spoločnosti, vraví, že sa prihlásili na poslednú chvíľu. „Naše kancelárie sú na Mlynských nivách v novej budove The Mill. Na prelome rokov sme ich dokončovali a uvažovali sme, že sa prihlásime do ďalšieho ročníka súťaže OFFICE ROKA, keď už budú úplne hotové. Nakoniec nás architekti aj trošku presvedčili, aby sme do toho išli hneď. A hoci sme sotva rátali s tým, že vyhráme, o to viac nás to teraz teší.“

Obchodný riaditeľ Immocapu Martin Marko vraví, že sídlili v priestoroch staršieho projektu BBC na Plynárenskej ulici prakticky od svojho vzniku, takže skoro 20 rokov, a konkretizuje dôvody na zmenu. „Sme známi inovatívnymi a energeticky úspornými projektmi a chceli sme, aby naše nové priestory odrážali, že tým, čo dodávame na trh, skutočne aj žijeme. To bol prvotný impulz a ďalší ich tiež vystihuje.“

„V menšej firme je dôležitá najmä kooperácia. Takže máme priestor na stretávanie a komunikáciu, zariadený doslova ako obývačku, aby sme si zachovali našu, až rodinnú atmosféru. Spríjemňujú ho vhodne zladené drevené prvky. Drevo ako obnoviteľný materiál používame aj v realizovaných projektoch, cítime sa tak trochu jeho ambasádorom. Drevo ako materiál je pritom vysoko hodnotené aj v rámci kritérií súťaže.“

Podľa Marka bolo kľúčové, aby ľudia mali dobrý pocit a tešili sa do práce. „Funguje nám to, to je pre nás výhra. Porota sa pýtala priamo kolegov a zistila, že kancelárie nie sú sterilné a krásne iba na obrázku, ale skutočne funkčné. Vychádza to z DNA firmy, sme šťastní, že sa nám to podarilo a o to viac sa tešíme, že to ocenila aj odborná porota.“

Inovatívnosť z loga do office

Architekti Vladislav Tvarožek a Jakub Budaj z kancelárie ZEIT sa zaslúžili o niekoľko vavrínov v aktuálnom ročníku súťaže OFFICE ROKA. Navrhli nové priestory Immocapu a developer sa inšpiroval pri ich výbere u výhercu v kategórii Inovatívna kancelária, ktorým sa stal Kistler Bratislava.

Adriena Vrbová v spoločnosti pracuje ako Finance & Administration Manager a vraví, že architektov zo ZEIT si zvolili ešte v roku 2021, a keď sa materský švajčiarsky holding dopočul, že už mali v predošlých ročníkoch víťazný projekt, tak bratislavská pobočka Kistleru súťažila s jasným cieľom vyhrať.

Základným kritériom výberu nových kancelárií bolo, aby sa sto zamestnancov ocitlo spolu na jednom poschodí. Dostatočne veľký priestor našli v budove petržalského Eniparku  „Spojili sme funkčnosť s potrebami tímov a hoci každý mal vlastné požiadavky, univerzálne priestory sa dajú prispôsobiť,“ uviedla Adriena Vrbová. Globálne je Kistler výrobca senzorov a v Bratislave má technologickú spoločnosť a zamestnancov, ktorí do nich programujú softvér. V pôvodnom objekte na Ševčenkovej ulici mali pracovné miesta na dvoch poschodiach, navzájom sa nepoznali, čo home office počas pandémie ešte prehĺbil.

„V jednom priestore ľudia lepšie komunikujú, spolupracujú a radšej chodia do práce. Určitý čas sme si zvykali, už sme sa však udomácnili a na rôzne planningy i workshopy nové priestory naozaj veľmi využívame. V rámci reuse sme si preniesli všetky pracovné miesta, lebo máme ergonomické stoly. Kolegovia oceňujú cafetériu a sociálnu zónu, ktoré sme predtým nemali a sú zariadené novým nábytkom.

Máme aj špecializovaný, takzvaný inovatívny hub. Ide o laboratórium, v ktorom sa riešia a vymýšľajú novinky. Pozitívna atmosféra sa tak napojila na inovatívne produkty a výhra nás teší o to viac, pretože inovatívnosť – inovate – máme aj v logu,“ dopovedala príbeh Adriena Vrbová.

Samotná budova Einparku od developera CORWIN je inovatívna. V prívalových dažďoch zadržiava vodu, šetrí energiami a má včelín či zelenú strechu. Ako jediná na Slovensku má certifikát LEED PLATINUM a podrobnosti o riešeniach a technológiách sú na stránke einparkoffices.sk.

Dynamická je zároveň zdravá

GoodRequest vyhral kategóriu Zdravá kancelária. Nové sídlo našiel v administratívnej budove Obchodná v žilinskej zóne IT a technologickej zóne NordCity z dielne developera Reinoo.

„Začali sme nad presunom premýšľať zhruba pred dvoma rokmi,“ hovorí Tomáš Lodňan, CEO GoodRequest. „Po ôsmich rokoch na trhu sme mali pocit, že náš priestor mentálne aj morálne zastaral. Povedali sme si, že chceme office na ďalších 10 rokov, aby nás prepojil s našou dynamikou, keďže máme medziročné rasty v obrate 20 až 30 percent. Cieľom bolo zhmotniť budúcnosť a dosiahnuť, aby bola aktuálna aj o niekoľko rokov,“ doplnil Lodňan.

No nielen preto išli do nových kancelárií. „Hlavným cieľom bolo vytvoriť centrum, srdce firmy,“ podčiarkol Lodňan pre HN. Vysvetlil, že v Žiline majú zhruba polovicu z približne sto zamestnancov, preto tam chceli priestor spájajúci všetkých. Ďalší z Košíc a Bratislavy jednoducho prídu a pracujú, využijú zasadačky na stretnutia a veľa neformálnych priestorov, v ktorých sú ako doma.

GoodRequest je na ôsmom poschodí najmodernejšej administratívnej budovy na strednom Slovensku a jeho nové kancelárske priestory majú rozlohu 840 m2. Koncepcia a samotný návrh pochádza z architektonickej kancelárie CAPEXUS SK zo skupiny ESCO SLOVENSKO, víťaza kategórie Zdravá kancelária vo vlaňajšom ročníku súťaže OFFICE ROKA. Za realizáciou je množstvo detailov a ich prepojenie mala na starosti Jana Lodňanová. „Ako náš zástupca vyberala moja manželka aj alternatívy interiérových prvkov, dolaďovala procesy či dodávateľov. Prihlásili sme sa jednoducho preto, lebo sme do nových kancelárií dali nesmierne veľa energie.“

„Vyvíjame mobilné a webové aplikácie  vrátane dizajnu a s tým sa spája aj testovanie. Súťaž OFFICE ROKA pod záštitou CBRE sme preto brali aj ako benchmark, a keďže oceňuje tie najzaujímavejšie kancelárie, urobili sme si najvyšší ‚reality check‘. Už nominácia medzi 10 finalistov znamenala pre nás úspech a hovoríme si, klobúk dolu. Ocenenie je pre nás obrovský a príjemný bonus a sme naozaj radi.“

Pôvodné kancelárie boli dispozične úplne iné, takže do nových sa z nich hodilo len málo vecí. Veľkú časť majetku preto v rámci podpory školstva venovali Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Učebne vybavili stolmi a inému nábytku vdýchli nový život buď v škole, alebo ho posunuli zamestnancom, uzavrel Lodňan.

DNA sa prihovára všetkým

Slovenské elektrárne zvíťazili v súťaži OFFICE ROKA v kategórii Kancelária ako DNA firmy. O kreovaní priestorov prezradil viac architekt Martin Hruška z architektonickej kancelárie ARDELINE, ktorý má už aj iné návrhy úspešné v tejto renomovanej súťaži.

V roku 2018 spolupracoval so Swiss RE, ktorá bola absolútnym víťazom a uspela aj ako Inovatívna kancelária, a návrh pre novú centrálu ČSOB v Zuckermandli vyhral v kategórii Zdravá kancelária. V tej istej triumfoval o dva roky neskôr aj projekt pre spoločnosť BDO v Eurovea Central 3.

Pre Slovenské elektrárne zvíťazili vo verejnom obstarávaní na návrh a projekt interiérov novej centrály, keďže ich minoritný vlastník Ministerstvo hospodárstva SR zastupuje štát – Slovenskú republiku. Spoločnosť si s riešením vyberala aj budovu, čo bolo dané už podmienkami verejného obstarávania. Práve kvôli nemu trval proces od myšlienky cez realizáciu až po sťahovanie pomerne dlho.

„Súčasťou projektu bola aj fáza výberu najvhodnejšej budovy a v rámci nej sme lokalitný program umiestňovali a testovali vo viacerých budovách formou takzvaných test-fitov. Ako odborný konzultant sa v procese výberu a kontroly realizácie zúčastňovala aj spoločnosť Colliers. Na základe viacerých kritérií, ekonomických aj dispozičných, si nakoniec vyberali samotné Slovenské elektrárne. Zvolili si budovu s najlepšími parametrami vo výbornej polohe, vedľa komplexu Eurovea 2 na Pribinovej 40. Ich sídlo sa stalo súčasťou hlavného business districtu Bratislavy.“

„Až po výbere budovy sme prešli k tvorbe dizajnu,“ priblížil architekt Hruška. „Pôvodné priestory na Mlynských nivách mali vyše 15 rokov. Bol to generický dizajn, nebolo z nich vôbec zjavné, o akú firmu ide. Už pri prvých diskusiách sme sa zhodli, že dizajn budeme kreovať tak, aby mali priestory nový náboj a identitu, s ktorou by sa zamestnanci identifikovali. Vizuálne podnety z výrobných závodov, konkrétnych zariadení alebo ich častí sme preniesli do unikátnej korporátnej identity nových priestorov. Postup sme koordinovali s pracovnou skupinou, v ktorej bol aj generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček. Aj keď nám v dizajne dali voľnú ruku, progres bol vo všetkých fázach intenzívne konzultovaný a pod dohľadom,“ konštatuje úspešný architekt Martin Hruška. Hodnotí, že úlohu splnili a majú len pozitívnu reakciu.

„Pre zamestnancov je dôležité, aby pracovali v adekvátnom prostredí, v ktorom sa cítia dobre a sú naň aj hrdí. Ak sú aj z verejného sektora, zaslúžia si, aby sa ich kancelárie vyrovnali priestorom, do ktorých investujú súkromné firmy. Efektívnosť je kľúčová v každom našom projekte. V novom priestore pre 450 ľudí sme zachránili veľkú časť pôvodného mobiliáru jeho recykláciou a poctivým repasom. Vymenili sme čalúnenie alebo drevené časti stolov a nábytok dostal druhú šancu bez toho, aby mal ktokoľvek pocit, že sedí na niečom starom. Ušetrené prostriedky sa investovali do kvalitnej akustiky, osvetlenia či povrchov. Aj tento prístup odráža DNA klienta a prispel k tomu, že Slovenské elektrárne svoje nové kancelárie do súťaže OFFICE ROKA nielen prihlásili, ale v dôležitej kategórii aj zvíťazili.“

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. november 2024 13:51