Slovensko a Poľsko vstupovali spoločne do Únie v roku 2004. Najrýchlejšie rastúcou ekonomikou z nášho regiónu bolo za ostatné dve dekády Poľsko. Čo sa stalo v Poľsku?
Staviame si ambiciózne ciele. Naše hospodárstvo a firmy sú silné. Pred 25 rokmi sme vstúpili do NATO a využili sme šancu na posilnenie našej bezpečnosti. Následne sme vstúpili do Únie, čo bolo impulzom pre rýchlejší hospodársky rozvoj a prístup k spoločnému trhu. Začali sme od realizácie účinných reforiem i od reformy samospráv. Vybudovali sme silné samosprávy na obecnej aj okresnej úrovni, ktoré vedia, ako efektívne a účinne využiť európske prostriedky. Župani implementujú až 45 percent prostriedkov z eurofondov. Samosprávy pomohli spustiť mechanizmus, ktorý je nazývaný koleso pokroku. Vďaka tomu sme vybudovali veľa ciest a diaľnic, nové školy, škôlky, železničné spojenia, letiská či zdravotnícke zariadenia. Vstup do Únie pre nás vytvoril nové možnosti vrátane investičných. Príkladom je americký Intel.
Aj na Slovensku sa skloňuje, že o eurofondoch by mali vo väčšej miere rozhodovať župani a nižšie celky. Viete z praxe povedať, či dokážu samosprávy efektívne narábať s týmito eurofondovými projektmi alebo to bolo zo začiatku ťažšie?
V Poľsku máme poľnohospodárske, ale aj priemyselné regióny s väčšími firmami. Poľsko je diferencované, a preto miestni predstavitelia vedia najlepšie definovať piliere rozvoja svojho regiónu. Je to ten najlepší model.
O Slovensku sa na začiatku 21. storočia hovorilo ako o ekonomickom tigrovi Európy. Naša ekonomika rástla a s ňou aj investície v krajine. Vnímajú nás poľské firmy stále ako tigra?
Slovensko je skôr vnímané ako perspektívna krajina. Máme veľký objem vývozu a dovozu. Usilujeme sa, aby sa kapacity exportu a importu zvyšovali. Najlepšie k tomu prispeje rozvoj ciest a železníc. Spolupracovať môžeme v rôznych oblastiach, okrem iného v obrane, energetike, automotive a IT.
Poľské firmy exportujú svoje výrobky na Slovensko a taktiež tu aj mnohé firmy pôsobia, zároveň hovoríte o ďalšej narastajúcej spolupráci. Na druhej strane varujú domáci ek...
Zostáva vám 85% na dočítanie.