Batohy na detekciu radiačného žiarenia, súpravy na kontrolu vozidiel, detektory kovov, pagery na detekciu radiačného žiarenia, ručné röntgenové prístroje a automobily s príslušenstvom darovalo slovenskej finančnej správe Ministerstvo energetiky USA.
Zariadenia v hodnote takmer jeden milión eur prevzal v piatok prezident Finančnej správy Jozef Kiss. Na slávnostnom odovzdaní sa zúčastnili aj veľvyslanec USA na Slovensku Guatam Rana, programový riaditeľ Ministerstva energetiky USA Richard Pappas a generálny riaditeľ sekcie colnej Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky Milan Jurčina.
"Spolupráca pri odhaľovaní nedovoleného obchodovania s jadrovým či iným rádioaktívnym materiálom dostala v roku 2006 rámec v podobe podpísania memoranda medzi Ministerstvom energetiky USA a vtedajším Colným riaditeľstvom SR. Odvtedy celková výška poskytnutej pomoci predstavuje viac ako 3,7 milióna eur," priblížila hovorkyňa Finančnej správy Drahomíra Adamčíková.
USA odvtedy darovali Slovensku rôzne technológie. V rokoch 2009 až 2018 išlo napríklad o mobilné detekčné systémy inštalované v dodávkových motorových vozidlách, stacionárne detekčné brány či monitorovacie zariadenia skrytej rádioaktivity vo vozidlách a vlakoch. V roku 2015 bolo na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod otvorené nové tréningové centrum na odhaľovanie nelegálnej prepravy rádioaktívnych materiálov, ktorého výstavba bola realizovaná tiež s podporou americkej vlády.
V roku 2022 si finančná správa prevzala 16 kusov prenosných zariadení na odhaľovanie rádioaktívneho materiálu prostredníctvom detekcie gama žiarenia. V minulom roku boli na colných pobočkách v Maťovciach, Vyšnom Nemeckom, Ubli, Veľkých Slemenciach a v Čiernej nad Tisou inštalované stacionárne detektory radiácie.
"Po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine možno konštatovať, že rastie dôležitosť a význam tejto spolupráce, ktorá prispieva k spoločnému zabráneniu nelegálneho šírenia rádioaktívnych materiálov. Najnovšie druhy zariadení od americkej vlády pomôžu napríklad rýchlo odhaliť rádioaktívne zdroje a tak efektívnejšie bojovať proti nelegálnej preprave a obchodovaniu s týmto materiálom," doplnila Adamčíková.