Aký potenciál má Slovensko na využívanie geotermálnej energie?
Slovensko má už len svojou lokalitou všetky predpoklady na to, aby sa dala geotermálna energia využiť. Predovšetkým v oblasti Košickej kotliny a na južnom Slovensku. Na týchto územiach je potenciál daný prírodnou štruktúrou. Geotermálna energia ako obnoviteľný zdroj energie sa dá využiť vo viacerých smeroch. Či už je to na výrobu obnoviteľnej elektrickej energie, prípadne na výrobu tepla, vykurovanie, na pestovanie rôznych plodín v skleníkoch, prípadne na zábavu, ako sú akvaparky, a v nemalej miere následne aj na produkciu udržateľného „zeleného vodíka“. Praktické využitie takto získanej obnoviteľnej energie v oblasti dopravy a logistiky je taktiež veľmi rôznorodé. Od využitia takejto energie priamo na nabíjanie elektromobilov, výroby zeleného vodíka pre dopravu až po klasické použitie obnoviteľnej energie v domácnostiach. Produkcia zeleného obnoviteľného vodíka vyrobeného pomocou OZE sa realizuje prostredníctvom elektrolýzy vody na rozdiel od klasickej výroby vodíka v rafinérii. Obnoviteľný zelený vodík je možné použiť v priemysle, ale taktiež ako pohonnú látku pre vodíkové automobily, autobusy, prípadne aj v železničnej doprave pre pohon vodíkových lokomotív. Samozrejme, tento vodík musí spĺňať parametre, ktoré sú definované legislatívou Európskej únie pre obnoviteľné zdroje energie v spojitosti s cieľmi v oblasti dekarbonizácie. To znamená, že pri jeho výrobe musí byť použitá iba elektrická energia, ktorá je vyrobená z obnoviteľných zdrojov. Samozrejme, okrem geotermálnej energie je možné na výrobu zeleného vodíka použiť aj iné obnoviteľné zdroje energie, ako napríklad slnečnú energiu s využitím solárnych panelov alebo energiu prúdenia vzduchu s využitím veterných elektrární. Dôležitým parametrom pri takejto výrobe energie je to, že všetka takto vyrobená energia má nulovú uhlíkovú stopu.
Čo je najmarkantnejšou výhodou geotermálnej energie v porovnaní so solárnou, prípadne s veternou energiou?
Podľa môjho názoru má využívanie veternej alebo solárnej energie jeden spoločný zásadný problém. Laicky povedané, keď nefúka vietor alebo nesvieti slnko, nemáte energiu. To spôsobuje, že tie zdroje energie sú čiastočne nestabilné. Relatívne komplikovane sa takéto zdroje optimalizujú. Naproti tomu je geotermálna energia v podstate stálym zdrojom energie. Využitie tepelnej energie zeme z hĺbkového vrtu sa javí ako stály zdroj energie. To znamená, že elektráreň, ktorá využíva na výrobu elektrickej energie zemské teplo z vrtu, je stabilným zdrojom elektrickej energie.
Aké sú možnosti kombinovania geotermálnej energie a vodíka pri budovaní udržateľných energetických riešení pre dopravu na Slovensku?
Zostáva vám 73% na dočítanie.