Malajzia musela po stáročia bojovať o svoju suverenitu. Vládla jej Thajská ríša, neskôr Portugalci, Holanďania a nakoniec skončila pod správou anglickej koruny. Počas druhej svetovej vojny ju zas okupovali Japonci. Suverenitu sa jej nakoniec podarilo získať až v roku 1957, čo sa zas stretlo s nesúhlasom neďalekej Indonézie či Filipín.
Je preto logické, že sa krajina v rámci zachovania si nezávislosti spolieha najmä na svoju armádu. Tej len začiatkom tohto mesiaca pri príležitosti 91. výročia vzdal hold malajzijský kráľ Ibrahim Sultan Iskandar. „Obete všetkých, ktorí bojovali za našu nezávislosť, nemožno merať žiadnym množstvom peňazí,“ vyhlásil.
Sú však oblasti v armáde, ktoré odmerať množstvom peňazí možné je. Obranná zložka ázijského tigra je dlhodobo v modernizačnom procese. A ako sa zdá, s pribúdajúcimi konfliktmi a čoraz neistejšou geopolitickou situáciou vo svete je tlak na jej posilnenie čoraz väčší. Zatiaľ čo v roku 2023 vynaložil ázijský tiger na nákupy novej techniky za jeden rok 1,4 miliardy dolárov, v roku 2028 to má byť za rovnaké obdobie až 2,1 miliardy dolárov.
Do modernizačného koša spadá takmer všetko. Predmetom nákupu sú bojové lietadlá, lode či obrnené vozidlá. Tamojší nákupný apetít zrejme neminie ani Slovensko. Ich parlament mal totiž podľa poslanca parlamentu Datuka Awanga Hashima vydať memorandum o porozumení, na základe ktorého mala dubnická Konštrukta- Defence získať kontrakt na dodávku húfnic EVA. Ako prvý na to upozornil Denník N.
Rozhodnutie má padnúť v máji
To, že o produkty slovenského hráča pôsobiaceho v obrannom priemysle Konštrukta-Defence, spadajúceho pod štátnu akciovku DMD Group, je v zahraničí záujem, je známe dlhodobo. Dvadsaťpäť nových modernizovaných húfnic Zuzana 2 si objednala naša armáda, ďalších 24 Ukrajina. Pri kontrakte na 36 kusov zase prebieha aktuálne súťaž v Brazílii, kde sa slovenský produkt dostal do finále a konkuruje francúzskym systémom Ceasar, izraelskému systému Atmos a čínskemu SH15.
Zostáva vám 49% na dočítanie.