Pred piatimi rokmi sa akoby roztrhlo vrece so správami o vlakoch v plameňoch. Aj vďaka sociálnym sieťam sa šírili fotky a videá s horiacimi či dymiacimi vozidlami, prípadne so starými vozňami, do ktorých prefukuje sneh rýchlym tempom.
Tie boli vďačnou témou aj pre satirické platformy ako Zomri. Okrem koncepčného problému s údržbou železničiari vinili zo zlého PR aj zastaraný vozový park.
Ten sa za posledné roky obnovuje, za čo môže štát vďačiť najmä eurofondom. Z Bruselu sa minuli na nové vlaky už stovky miliónov a tento trend by mal pokračovať aj z ďalších balíčkov. Železničiari už druhýkrát načínajú aj prostriedky z plánu obnovy, ktorý vznikol ako reakcia na pandémiu.
Chystajú sa na nákup šiestich nových Panterov od Škody za viac než 60 miliónov eur. Tie by mali byť nasadené pri Žiline a Trenčíne. Práve umiestnenie nových elektrických jednotiek sa však nepáči analytikom z ministerstva financií. Tí tvrdia, že ich prínos by bol väčší na východe krajiny, kde jazdia vlaky z 80. rokov.
Domino efekt
Nové vlaky by sa mali nasadiť podľa štúdie Železničnej spoločnosti Slovensko na linku medzi Žilinou a Trenčínom a Žilinou a Liptovským Hrádkom. Práve takéto využitie je podľa Útvaru hodnoty za peniaze málo prínosné. Vlaky s 343 miestami na sedenie tu majú totiž nahradiť iba t...
Zostáva vám 85% na dočítanie.