Obdobie uplatňovania si tzv. odvodovej úľavy pre potravinárov sa predĺži na obdobie od 1. marca do 30. júna tohto roka. Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, ktorí si môžu túto daňovú úľavu uplatniť, sa pritom rozšíri. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.
Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore sa rozšíri o oblasti vinohradníctva, zeleninárstva, ovocinárstva či o chov hospodárskych zvierat s rastlinnou výrobou. Na rozšírený okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore sa daňová úľava mala pôvodne uplatňovať už od 1. februára, parlament však nestihol návrh dovtedy prerokovať.
Zamestnávatelia v poľnohospodárskom a potravinárskom priemysle mali od 1. augusta minulého roka do 31. januára tohto roka odpustené odvody najviac v sume 700 eur za každého zamestnanca. Po novom pôjde o sumu najviac 750 eur mesačne za každého zamestnanca, čiže vo výške minimálnej mzdy platnej v tomto roku.
Zníženie mzdových nákladov vybraných zamestnávateľov predstavuje podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny takmer 31 miliónov eur. Celkovo sa zamestnávateľom znížia náklady o 24,15 percenta vymeriavacieho základu každého zamestnanca, najviac do vymeriavacieho základu vo výške 750 eur.
"Približne 60 percent celkových nákladov v sektore ovocinárstva je vynakladaných práve na mzdy pre zamestnancov. V zeleninárstve predstavujú náklady na mzdy približne 20 percent a vo vinohradníctve je to okolo 30 percent," priblížil rezort práce v dôvodovej správe.
Podporením uvedených sektorov sa má zvýšiť ich konkurencieschopnosť a miera sebestačnosti, ktorá napríklad v rámci produkcie ovocia mierneho pásma klesla na Slovensku v roku 2022 na úroveň 30,5 percenta. Má sa tiež udržať akvakultúra, produkcia ovocia, zeleniny, viniča, ktoré sú už v súčasnosti podľa rezortu práce na nízkej úrovni.
Problematika odpustenia odvodov po schválení novely zákona podliehala v auguste minulého roka ešte schvaľovaciemu procesu Európskej komisie. V septembri minulého roka následne Komisia schválila schému štátnej pomoci vo výške 70 miliónov eur. Od rozhodnutia Európskej komisie závisel postup, akým Sociálna poisťovňa bola povinná implementovať legislatívnu úpravu.