Vlani v decembri ubehlo presne 250 rokov od Bostonského pitia čaju. Americkí osadníci sa vtedy prezliekli za Indiánov a na znak protestu proti britskej politike hodili do mora 342 debien s touto komoditou.
Udalosť odštartovala vznik samostatných Spojených štátov a v tom čase bola zároveň britská Východoindická spoločnosť, ktorá zásobovala Ameriku čajom z Ázie, na pokraji krachu.
Dnes Veľká Británia opäť čelí kríze s čajom na mori, no už z úplne iných dôvodov. Ešte v polovici februára informovala agentúra Reuters o možných problémoch s dodávkami pre situáciu v blízkosti Červeného mora. Pri Suezskom prieplave sa totiž po vypuknutí vojny medzi Izraelom a palestínskou teroristickou organizáciou Hamas začalo zdržiavať povstalecké hnutie húsíovcov. Sú z Jemenu, spolupracujú s Hamasom a neboja sa ostreľovať okoloidúce lode.
Cez prieplav odhadom prechádza 12 percent celosvetového obchodu, námorní prepravcovia, výrobcovia či obchodníci tak majú obavy oprávnene. Alternatívna trasa okolo Afriky a cez Mys dobrej nádeje zaberá priemerne o 10 až 14 dní dlhšie, obchádzka má viac ako osemtisíc kilometrov.
V reakcii na prebiehajúci konflikt vyvesil teda britský reťazec Sainsbury’s k regálu s čajom oznam, že očakáva nedostatok toho čierneho naprieč celou krajinou. Výrobcovia Yorkshire Tea a Tetley zase uviedli, že situáciu pozorne monitorujú, no zatiaľ veria, že to ustoja. Záležať bude aj na tom, ako dlho konflikt potrvá.
HN oslovili aj tuzemské baliarne s otázkou, ako útoky pri Červenom mori ovplyvňujú ich výrobu.
Zostáva vám 61% na dočítanie.