Kto bude novým vlastníkom košického U. S. Steel? To bola otázka, ktorá sa vynárala v posledných rokoch opakovane. O hutu mali záujem dva čínske giganty, Chrenekova Moravia Steel, maďarský MOL Group či český uhľobarón Jiří Tykač z Se.ven Group.
Lokálnych hráčov však zatienili oveľa väčší z USA či Kanady, ktorí prejavili záujem o celý oceliarsky korporát. Špekulácie nakoniec ukončil tretí najväčší producent ocele na svete, japonský Nippon Steel Corporation, ktorý sa s pensylvánskou matkou košických oceliarní dohodol na odpredaji celej spoločnosti za takmer 15 miliárd dolárov.
Hlavná otázka tak bola zodpovedaná, no namiesto nej sa vynorilo množstvo ďalších, ktoré výrazne ovplyvňujú Slovensko. Ponechajú si Japonci košickú fabriku? Budú do nej investovať a dekarbonizovať ju? Čo bude znamenať pre záväzky Slovenska, ak nie?
Aj z tohto dôvodu sa do Japonska rozhodli vycestovať šéfovia rezortov životného prostredia Tomáš Taraba a hospodárstva Denisa Saková. Konkrétne odpovede však nateraz nepriniesli, ďalšie informácie majú poskytnúť v najbližších týždňoch.
Zmena vlastníka je pritom mimoriadne dôležitá. Huta ako najväčší slovenský znečisťovateľ totiž nutne potrebuje dekarbonizovať svoju výrobu a navyše stále zamestnáva približne deväťtisíc pracovníkov.
HN sa preto na situáciu v košickom U. S. Steel pozreli cez otázky a odpovede.
Čo riešili ministri Taraba a Saková v Tokiu?
Zostáva vám 79% na dočítanie.