Bankový sektor nielen v Európe, ale aj v zámorí má za sebou ďalší turbulentný rok, ktorý sa niesol najmä v znamení pokračovania rapídneho zvyšovania úrokových sadzieb.
Európska centrálna banka v roku 2023 dvíhala kľúčovú sadzbu celkovo šesťkrát z troch percent na 4,5 percenta a americký Fed v boji proti lepkavej inflácii posunul sadzbu smerom nahor celkovo štyrikrát. V súčasnosti je na úrovni 5,25 percenta až 5,50 percenta a trhy zatiaľ živia nádej, že vyššie už v tomto cykle nepôjde.
Bankovým sektorom v USA však v tomto roku otriasli aj vážne problémy v podobe niekoľkých krátko za sebou následujúcich krachov bánk. Takzvaný beh na banky, keď klienti v panike hromadne vyberajú svoje vklady, nezvládli finančné domy ako Silicon Valley Bank či Signature Bank a problém sa čiastočne rozšíril aj na európsky kontinent, kde sa pod tlakom nakopených problémov zrútil švajčiarsky gigant Credit Suisse. Svet na istý čas zachvátili obavy, že sa môže opakovať situácia z roku 2008, keď pád banky Lehman Brothers odštartoval veľkú finančnú krízu.
Americká centrálna banka však ukázala, že sa od minula poučila, rýchlo zasiahla a zagarantovala vklady všetkých klientov zlyhaných bánk, čím sa situáciu podarilo postupne upokojiť. Podobné behy na banky, aké sme na jar videli v zámorí, sú u nás veľmi nepravdepodobné. Podľa NBS sú obchodné modely bánk na Slovensku oveľa konzervatívnejšie a výrazne viac diverzifikované na rozdiel od spomínanej Silicon Valley Bank, ktorá bola zameraná na vklady technologických startupov a rizikového kapitálu.
To však neznamená, že slovenské banky nečelili svojim výzvam. V podstate celý rok upozorňovali na následky zámerov dodatočne ich zdaniť, čím sa snažili takýto krok odvrátiť. O tom, že by banky mali platiť štátu viac...
Zostáva vám 85% na dočítanie.