„Chcela by som uistiť všetky domácnosti, že k žiadnemu zvýšeniu plynu na budúci rok určite nepríde,“ upokojovala situáciu v týchto dňoch ministerka hospodárstva Denisa Saková. Reagovala na regulátorom schválené cenové návrhy pre štátny SPP.
Tie hovoria o náraste až o 125 percent. Premiér Robert Fico si takýto nárast nevie predstaviť a rovnako ani Saková.
Rezort hospodárstva preto podľa jej slov pripravil riešenie, ako tomu predísť. „Chceme ponechať ceny na úrovni roku 2023, kde prišlo oproti roku 2022 k 15-percentnému navýšeniu. Takže oproti roku 2023 žiadne cenové navýšenie pre domácnosti, čo sa týka cien plynu, neplánujeme,“ dodala.
Ficova vláda tak ide pri energiách podľa vzoru bývalej vlády Eduarda Hegera, ktorá na problém vlani našla vyše 2,4 miliardy eur.
Domácnosti sa síce od 1. januára 2024 opäť môžu tešiť na lacný plyn, avšak v Únii patríme medzi výnimku a štáty si uvedomujú postupnú potrebu zvyšovania cien energií, ktoré podľa analytikov už nikdy nebudú také lacné, ako pred vojnou na Ukrajine.
Štátne pokladnice jednotlivých krajín totiž nie sú bezodné a jedného dňa sa peniaze minú. Je preto nutné postupne pripravovať domácnosti na cenový nárast. Ten však Fico so Sakovou momentálne nepripúšťajú. Podľa odborníkov si tak zarábame na problém v budúcnosti.
Namiesto plynu podpora zateplenia
„Sami si pripravujeme cenový šok, ktorý príde v momente, keď už v štátnej kase nebudú prostriedky na ďalšie dotácie cien, no ceny plynu budú stále ešte pomerne vysoké oproti úrovni, na ktorú domácnosti vďaka dotáciám klesli,“ potvrdzuje analytik JPX Ján Pišta.
Energie na trhu síce počas roka klesli, a teda ovplyvnili aj tvorbu regulovaných taríf, no odborníci si nemyslia, že energetické komodity klesnú na úrovne spred krízy. „Ktoré vláda svojimi dotáciami udržiava. Takže aj budúci rok a aj tie ďalšie roky bud...
Zostáva vám 85% na dočítanie.