Najväčšie firmy v regióne strednej a východnej Európy (CEE región) podľa obratu majú významný podiel na znižovaní nezamestnanosti.
V roku 2023 zamestnávali v tomto regióne až 2,3 milióna ľudí, čo je medziročne viac o 3,5 percenta. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka firiem spoločnosti Coface CEE top 500.
Kritériom zaradenia spoločností do rebríčka je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore a zverejňovali údaje.
Až 4,8 percenta z celkovej pracovnej sily v CEE pracuje pre jednu z týchto firiem, čím sa podľa Coface potvrdzuje, že spoločnosti z CEE Top 500 sú dôležitými zamestnávateľmi v regióne.
"Krajiny CEE si zachovali úlohu aktívnych exportérov, predovšetkým do západnej Európy, a rozšírili svoj vývoz aj do vzdialenejších destinácií prostredníctvom priamych dodávok a zapojenia sa do dodávateľského reťazca," uviedol ekonóm Coface Grzegorz Sielewicz.
Na vrchole rebríčka, pokiaľ ide o celkový podiel pracovnej sily zamestnanej v najväčších spoločnostiach v krajine, je Litva. Tento podiel predstavuje až 10,8 percenta. Za ňou nasleduje Poľsko (8,0 percenta) a Maďarsko (5,4 percenta). Na Slovensku tento podiel predstavuje 2,8 percenta.
V slovenskej Top 10 podľa tržieb je zamestnávateľskou jednotkou Volkswagen Slovakia. Za ním nasleduje U.S. Steel Košice.
Najväčší úbytok pracovníkov medziročne vykázala automobilka PCA Slovakia, a to o 25 percent. Slovenské elektrárne zaznamenali úbytok zamestnancov o 21 percent a Lidl Slovenská republika o desať percent.