Slovensko obsadilo desiatu priečku v rebríčku najlepších krajín pre prácu na diaľku. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti NordLayer, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou.
Oproti minulému roku tak Slovensko postúpilo o šesť miest vyššie.
NordLayer minulý rok vytvorila globálny index práce na diaľku (GRWI), ktorý odhaľuje najlepšie a najhoršie krajiny pre prácu na diaľku z hľadiska štyroch rôznych kritérií: kybernetická bezpečnosť, ekonomická bezpečnosť, digitálna a fyzická infraštruktúra a sociálna bezpečnosť.
Tento rok NordLayer hodnotila 108 krajín v porovnaní so 66 v minulom roku. Podľa tohtoročných údajov medzi desať najlepších pre prácu na diaľku patrilo Dánsko, Holandsko, Nemecko, Španielsko, Švédsko, Portugalsko, Estónsko, Litva, Írsko a Slovensko.
Podľa NordLayer pri tohtoročnom hodnotení bol pozoruhodný najmä výkon Slovenska v oblasti kybernetickej bezpečnosti, kde sa umiestnilo na prvom mieste v celosvetovom meradle.
Faktory ekonomickej bezpečnosti, ako je atraktívnosť cestovného ruchu (13. miesto) a znalosť angličtiny (17. miesto), sú jasnými silnými stránkami, ktoré odrážajú priaznivé prostredie pre pracovníkov na diaľku.
Napriek silným stránkam v kybernetickej bezpečnosti je infraštruktúra Slovenska na 26. mieste. Pokiaľ ide o ekonomickú bezpečnosť, krajina potrebuje riešiť vyššie životné náklady (54. miesto) a priestor na zlepšenie zdravotnej starostlivosti (41. miesto), aby zvýšila svoju atraktívnosť pre odborníkov, ktorí pracujú na diaľku.
V oblasti digitálnej a fyzickej infraštruktúry Slovensko čelí výzvam v oblasti kvality internetu (43. miesto), elektronickej infraštruktúry (29. miesto), elektronickej verejnej správy (58. miesto) a fyzickej infraštruktúry (40. miesto).
V dimenzii sociálnej bezpečnosti sú inkluzívnosť (38. miesto) a bezpečnosť (23. miesto) nižšie, čo poukazuje na oblasti, na ktoré sa treba zamerať a zlepšiť ich.
Poradie Slovenska v Global Remote Work Index odzrkadľuje výbornú pozíciu v oblasti kybernetickej bezpečnosti a dostupnosti internetu, ako aj oblasti, ktoré je potrebné zlepšiť, od digitálnej infraštruktúry cez životné náklady a sociálnu inkluzivitu.
Výsledky podčiarkujú pozíciu Slovenska ako významnej destinácie pre prácu na diaľku s príležitosťami na ďalšie zlepšenie.