Magazín Forbes Slovensko predstavil rebríček najbohatších Slovákov v roku 2023. Ide už o jedenástu edíciu tohto prehľadu. Väčšina členov rebríčka sa s energetickou a geopolitickou krízou vysporiadala dobre – štatistika ukazuje, že majetok najbohatších Slovákov sa celkovo zväčšil.
V zozname sa však nachádzajú aj výnimky potvrdzujúce pravidlo. Ide napríklad o tradičnú jednotku Ivana Chrenka, ktorému majetok z vlaňajších 1,83 miliardy eur klesol na 1,7 miliardy.
„Dôvodom nižšieho ohodnotenia majetku Chrenka je precenenie majetku jeho firmy v dôsledku zložitej situácie na európskom realitnom trhu. Firma sa tak vlani po dvoch rokoch opäť dostala do straty,“ vysvetľuje Forbes.
Top desať
Na druhej priečke sa nachádza – rovnako ako minulý rok – rodina Haščáková s majetkom v hodnote 1,46 miliardy eur. Haščákovci majú významný podiel vo finančnej skupine Penta Investments. Zastupuje ju manželka zakladateľa Jaroslava Haščáka Valeria. Ďalšími beneficientami fondu sú dvaja synovia manželského páru.
Na tretej pozícii sa v rebríčku ocitla rodinná a podnikateľská dvojica otca a syna Jozefa a Patrika Tkáčovcov s majetkom v hodnote 920 miliónov eur. Finančná skupina J&T Finance Group, v ktorej má Jozef Tkáč najväčší podiel a Patrik je v jej vedení, má za sebou výborný rok, vďaka čomu si Tkáčovci upevnili svoju pozíciu na pomyselnom stupni víťazov.
Na štvrtú priečku sa pred nich tento rok dostal Tomáš Chrenek – spolumajiteľ skupiny Moravia Steel a vlastník firmy Agelu, ktorá je najväčším súkromným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.
Desiatku vzápätí dopĺňajú Ivan Jakabovič, ďalší spolumajiteľ J&T Finance Group, Martin Kúšik, niekdajší partner Penty a dnes investor cez vlastnú Odyssey 44, ktorý vlastní napríklad sieť športových predajní Sportisimo, Milan Fiľo, spoluvlastník Mondi SCP v Ružomberku, a traja zakladatelia Esetu Miroslav Trnka, Peter Paško a Rudolf Hrubý.
Atraktívna Praha
Ako podotýka Forbes, všetci členovia prvej desiatky – vynímajúc jedine zakladateľov Esetu – pôsobia zo zahraničia. „Väčšina z nich sa rozhodla pre blízku Prahu,“ objasnila Tatiana Vavrová a dodáva, že vlastnícke štruktúry umožnené českým právom sú lákavé aj pre ďalších členov rebríčka, ktorí sa nachádzajú nižžšie ako v top desiatke.
Nováčikmi v tohtoročnom zozname sú Jozef Jankulák a Natália Haughey.
Jankulák bol do do vlaňajška majiteľom prešovského výrobcu prevodoviek Spinea. Ukončenie jej predaja americkému Timkenu a zverejnenie predajnej ceny ho so 140 miliónmi eur dostalo na delenú 25. až 27. priečku.
Haughey ako zástupkyňa rodiny v rebríčku nahradila svojho otca Martina Blaškoviča. Ten jej totiž tento rok odovzdal väčšinu majetku vo firme BC Fin, ktorá ovláda napríklad brnenskú skupinu Zetor.
Štyria športovci
V rebríčku opätovne figurujú aj športovci. Napríklad niekdajší hokejoví reprezentanti Marián Hossa a Zdeno Chára sa s majetkom vo výške 100 miliónov nachádzajú na delenej 30. až 32. priečke. Hneď za nimi – na 33. až 34. priečke – sa ocitli s majetkom 80 miliónov ďalšie dve veľké mená zo sveta športu, a to Marián Gáborík a Marek Hamšík.
Zostavovanie rebríčka vychádza z ceny, za ktorú by sa firmy mohli predať, ak by sa akcionári tak rozhodli. Zohľadňuje trhovú kapitalizáciu, ak je firma na burze. Čistá hodnota majetku sa zníži o čistý dlh spoločnosti a rozpočíta podľa podielov spoluvlastníkov. V prípade, že finančná pozícia člena rebríčka môže byť ľahko ohrozená napríklad pre neisté vyhliadky odvetvia, je aplikovaný diskont, tj. rozdiel medzi budúcou hodnotou kapitálu a súčasnou hodnotou kapitálu.
Do rebríčka sú spravidla zaraďovaní iba ľudia, pri ktorých dokáže magazín Forbes zodpovedne odhadnúť majetok na základe dostupných údajov. Ľudia, ktorých podiely vo firmách nie sú známe, v rebríčku nefigurujú. Pri každom členovi rebríčka na stránke Forbes možno nájsť stručný životopisný medailónik spolu s prehľadom majetku a porovnaním oproti vlaňajšiemu roku.