„Už vyše dvoch rokov komunikujeme stále to isté. V roku 2026 budeme v lepšom prípade krajinou železobetónových skeletov, v horšom prípade krajinou vyhĺbených jám,“ hovorí pre HN hovorca Sveta zdravia Tomáš Kráľ. „Štát meškal vo svojich rozhodnutiach 1,5 roka.“
Na jeseň minulého roka bola v banku nie práve malá suma. Finančná skupina Penta Investments mala v jednej z výziev z plánu obnovy jediné želiezko v hre, a to Nemocnicu v Spišskej Novej Vsi. O balík so sumou viac ako 200 miliónov eur sa rozhodlo zabojovať viacero zdravotníckych zariadení, palma víťazstva sa však ušla len ôsmim. Polovica z nich je vo vlastníctve súkromných spoločností Agel a Penta.
Vtedajší šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský stihol v marci odobriť projekty všetkým vybraným predkladateľom krátko pred zabuchnutím dverí v ministerskej kancelárii. Nastupujúci premiér Eduard Heger však olivové ratolesti strhol okamžite z víťazných hláv s odôvodnením, že najprv treba vykonať audit. Na projektoch mu čosi smrdelo. To čosi boli pravdepodobne práve súkromné nemocnice.
Vládnuce hnutie OĽaNO sa prostredníctvom poslankyne Moniky Klaveckej vyjadrilo, že plán obnovy má v prvom rade riešiť najmä štátne subjekty, „lebo ten najväčší morálny dlh majú štátne nemocnice voči svojim pacientom najväčší“.
Zjavne mala v niečom pravdu, keďže pol storočia trvajúca sága budovania štátnej nemocnice v Rázsochách sa skončila tým, že úradujúci premiér Peter Pellegrini v roku 2017 nasadol do bagra a naštartoval búracie práce toho, čo zostalo z chátrajúcich zvyškov stavby. Spoločnosť Penta, ktorú akurát v týchto dňoch netreba bližšie predstavovať, medzitým stihla vybudovať Nemocnicu Bory a nemocnicu Svet zdravia v Michalovciach.
Najväčšia privátna zdravotnícka skupina
Za spoločnosťou Agel treba hľadať miliardára Tomáša Chrenka. Ten aj v Česku investuje nielen do zdravotníctva, lekární či polikliník. Penta mu v lete minulého roka predala päť zdravotníckych zariadení na strednom Slovensku.
V aktuálnom rebríčku magazínu Forbes Chrenek hniezdi s majetkom 1,10 miliardy na štvrtej priečke. Silnou stránkou jeho portfólia je tiež oceliarstvo, no stávka na biely sektor sa mu takisto štedro vypláca. Agel je najväčšia privátna zdravotnícka skupina v regióne a vykazuje zvýšenie tržieb aj ziskovosti. Na Slovensku ovláda de...
Zostáva vám 85% na dočítanie.