V akom štádiu riešenia sa aktuálne projekt Palma nachádza?
Palmu vlastníme už štyri roky a za tento čas sme sa dopracovali k záväznému stanovisku od magistrátu, ktoré nám umožňuje spustiť prvú etapu projektu. Ďalšie dve etapy budú vyžadovať zmenu územného plánu, takže zatiaľ nevieme konkretizovať ich časový harmonogram.
Za toto obdobie sme však územie spolu s projektom pripravili natoľko, že by sme už dnes mohli začať s kompletnou výstavbou. Podarilo sa nám to aj vďaka komunikácii so susedmi projektu, s magistrátom a mestskou časťou, takže dnes už všetci kľúčoví stakeholderi vedia, čo v Palme vznikne, a myslím si, že sa na to tešia. Teraz už zostáva len zmena územného plánu, aby dostala celá Palma zelenú.
Našli ste na území znaky kontaminácie či rôznych látok a materiálov, ktoré by mohli skomplikovať proces prípravy projektu?
Bola tam veľmi drobná záležitosť, ktorú sme vyriešili už úvode prípravy územia. Fabrika Palma sa zameriavala na potravinársku výrobu, takže sme nenašli žiadne látky, ktoré by ste mohli nájsť napríklad v Istrocheme či iných veľmi znečistených územiach Bratislavy.
To, čo je pre nás stresujúce, je skôr veľkosť areálu, ktorý je potrebné strážiť. V minulosti sme mali problém s požiarom, ktorý pravdepodobne spôsobili bezdomovci. Polícia však vinníkov dodnes nenašla. Stráženie a zachovanie stavu areálu nás stojí veľa peňazí. A zároveň by po štyroch rokoch intenzívnej komunikácie radi videli nejakú zmenu aj okolití susedia.
Plánovaná výstavba vyrastie na mieste bývalej továrne na výrobu rastlinných olejov Palma. Čo predchádzalo výberu územia? Bol hlavným dôvodom nedostatok stavebných pozemkov?
Výber pozemku súvisel s filozofiou Corwinu. Ako developer sa pozeráme na územia, ktoré sú primárne klasifikované ako brownfieldy. Na podobne zane...
Zostáva vám 85% na dočítanie.