Konkurzné súdy v auguste iniciovali 71 konkurzných konaní a vyhlásili konkurz na majetok 44 úpadcov, čo je v oboch prípadoch najviac minimálne od januára 2018. Skoro dve pätiny bankrotov tvoria takzvané malé konkurzy, najväčší sa týka košickej investičnej skupiny Axe Capital Group. Informoval o tom hlavný analytik spoločnosti FinStat Pavol Suďa.
Súdy zároveň povolili dve reštrukturalizácie. "Zaujímavejšia z nich sa týka 1. prešovskej nástrojárne, ktorej história sa začala písať ešte koncom 40. rokov minulého storočia, a ktorá vo výrobe špeciálneho náradia v Ľuboticiach pri Prešove zamestnáva bezmála 80 pracovníkov. Spoločnosť, ktorej koneční užívatelia výhod sú Vranovčania Ján a Dušan Manduľákovci, ku koncu vlaňajška dlhovala dodávateľom a banke Unicredit dovedna 4,7 milióna eur," priblížil Suďa.
Augustoví úpadcovia dlžia podľa analytika verejnému sektoru takmer štyri milióny eur. "Tentoraz sa však väčšia časť ich záväzkov týka nezaplateného poistného verejným poistným fondom, v čom dominuje stavebná spoločnosť Projekt Kanskasporr, známa pod pôvodným obchodným názvom Cestné stavby Liptovský Mikuláš," uviedol Suďa.
V Cestných stavbách Liptovský Mikuláš prídu podľa neho o prácu takmer tri stovky zamestnancov, čo je viac než polovica celkového počtu pracovníkov, ktorých zamestnávajú všetci augustoví úpadcovia dohromady.
Na daniach dlhujú úpadcovia v auguste podľa FinStatu takmer 1,9 milióna eur. Polovicu z toho tri spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré do konkurzu poslali daňové úrady v Trnave, Prešove a Banskej Bystrici.
"Dve z nich pritom ešte na konci minulého roka evidovali násobne vyššie daňové nedoplatky, z ktorých väčšinu finančná správa zrejme postúpila na štátnu Slovenskú konsolidačnú. Obchodná spoločnosť EJS sídliaca v obci Tekolďany tak daňovému úradu "oficiálne" dlhuje ani nie polovicu, bardejovská stavebná firma Davat Edil niečo vyše tretiny pôvodného daňového záväzku," uzavrel Suďa.