Slovensko v prvom tohtoročnom polroku vyrobilo viac elektrickej energie, ako jej spotrebovalo. Prvýkrát najmenej od roku 2014 sme sa stali sebestačnými pri výrobe elektriny. Vyplýva to z údajov prevádzkovateľa prenosovej sústavy SEPS. K vyššej výrobe prúdu prispel nový blok jadrovej elektrárne Mochovce, ktorý je v štádiu spúšťania.
Slovensko od januára do konca júna vyrobilo 14 510 gigawatthodín elektrickej energie, čo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška predstavuje nárast o 4,26 percenta. Spotreba elektriny v tomto období klesla o 10,69 percenta na 13 395 gigawatthodín.
Najväčší výrobca elektriny na Slovensku, spoločnosť Slovenské elektrárne, v pondelok informoval, že novosprevádzkovaný tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce už dodal približne 650 gigawatthodín elektriny. Zariadenie, ktoré bolo pripojené do siete na konci januára, sa nachádza vo fáze uvedenia do prevádzky. Naposledy podnik zvýšil výkon reaktora na 90 percent.
Záverečnú etapu spúšťania reaktora, ktoré rovnako ako výstavba tretieho bloku elektrárne nabralo proti pôvodným plánom meškanie, očakáva podnik v septembri alebo októbri. Pri plnom výkone reaktor pokryje približne 13 percent spotreby elektriny Slovenska.
Spotrebu prúdu na Slovensku zrejme ovplyvnilo aj rozhodnutie spoločnosti Slovalco ukončiť výrobu primárneho hliníka. Firma Slovalco, ktorá bola predtým najväčším odberateľom elektrickej energie v krajine, tento rok v januári ohlásila, že odstaví posledných desať pecí. Predtým rekordné ceny elektriny ovplyvnili aj prevádzku ďalšieho veľkého odberateľa tejto energie na Slovensku, výrobcu ferozliatin OFZ.
Vlani Slovensko na pokrytie spotreby elektriny doviezlo 1412 Gwh prúdu. Česká republika naopak elektrinu vyvážala do zahraničia.