Tempo zdražovania pokračovalo v poklese aj v júni. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu sa medziročná inflácia znížila na 10,8 percenta oproti májovým 11,9 percenta, čo bola úroveň naposledy v marci 2022. Stále však ide o najvyššie hodnoty od začiatku milénia. Medzimesačne spotrebiteľské ceny tovarov a služieb klesli o 0,1 percenta, čo bolo prvýkrát od decembra 2020.
„Vrchol inflácie už máme za sebou a v najbližšom období očakávame, že bude klesať k jednociferným hodnotám. Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali ceny potravín s nealko nápojmi, ktoré sú jednou z najvýznamnejších položiek vo výdavkoch domácností. Tie nepretržite rastú už tretí rok a v júni medziročne stúpli o 19 percent, čo sú hodnoty spred roka. Vraciame sa do normálu,“ okomentoval koncom júna aj minister financií Michal Horváth.
Rezort aktuálne očakáva, že inflácia sa v tomto roku ustáli na 10,7 percenta, pričom v roku 2024 by mala dosiahnuť 4,8 percenta.
Najhorší v eurozóne
Vo väčšine Európy sa však zdražovanie spomaľuje rýchlejšie ako u nás. Predbežný odhad Eurostatu očakáva, že v júni inflácia eurozóny klesne už na 5,5 percenta. Slovensko pritom ostáva jediným členským štátom, kde medziročná miera rastu cien stále presahuje dvojcifernú hranicu. Podľa európskej metodiky by mala inflácia za minulý mesiac klesnúť na 11,3 percenta oproti májovým 12,3 percenta.
Viacero štátov by sa pritom už malo dostať pod cieľovú dvojpercentnú hranicu. Najlepšie sa podarilo infláciu potlačiť v Luxembursku, kde sa predpokladá pokles na rovné jedno percento, na úroveň 1,6 percenta by sa mali dostať aj Belgicko a Španielsko.
Európska centrálna banka však infláciu stále vníma ako hlavný problém. Aby skrotila prudký rast spotrebiteľských cien, v priebehu uplynulého roka zdvihla úrokové sadzby celkovo o štyri percentuálne body. So zvýšením o ďalších 0,25 percentuálneho bodu sa počíta aj v júli a pravdepodobné je, že v sprísňovaní menovej politiky bude ECB pokračovať aj počas jesene. „Riziká rastu inflácie sú stále veľké, súvisia so situáciou na trhu práce, s cenami potravín a v neposlednom rade aj so ziskovými maržami,“ zhodnotil guvernér NBS Peter Kažimír, ktorý je tiež členom Rady guvernérov ECB.
USA na dvojročnom minime
Spotrebiteľské ceny v júni pokračovali v spomaľovaní tempa rastu aj v Spojených štátoch, pričom medziročná miera zdražovania zaznamenala nové, viac než dvojročné minimum. Poukázali na to v stredu zverejnené údaje amerického ministerstva práce. Medziročná miera inflácie dosiahla v USA v júni tri percenta oproti štyrom percentám v predchádzajúcom mesiaci. To predstavuje najslabší medziročný rast spotrebiteľských cien od marca 2021.
Podobne ako v Európe ani tento výsledok nemusí americkej centrálnej banke stačiť na to, aby ustúpila od plánovaného návratu k zvyšovaniu úrokových sadzieb. Inflácia je totiž stále nad cieľom Fedu stanoveným na dvoch percentách. Práve v júni si Fed dal po vyše roku pauzu vo zvyšovaní úrokov a sadzbu podržal v pásme päť až 5,25 percenta.