ARCHÍVNE FOTO: HN/Pavol Funtal
StoryEditor

Žatva by sa mohla začať na prelome júna a júla

23.06.2023, 13:09
Autor:
TASRTASR

Chladný máj a dostatok zrážok dáva predpoklad dobrej úrody. Väčšina územia Slovenska je navyše bez rizika sucha.

Poľnohospodári ukončili jarné práce na poliach. Zároveň čakajú, kým dozrie obilie, aby mohla naplno odštartovať žatva. Tento rok by sa mohla začať na prelome júna a júla v závislosti od nadmorskej výšky jednotlivých poľnohospodárskych oblastí. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Žatva bude v tomto roku oproti vlaňajšku podľa nej posunutá o asi jeden týždeň v závislosti od regiónov a doterajšieho vývoja počasia. V niektorých južne položených okresoch už poľnohospodári začali zatiaľ len na skúšku obilie kosiť - okresy Michalovce, Komárno, Nitra. Tradične ako prvé budú zbierať ozimné jačmene.

"Stav obilnín a repky pred začiatkom žatvy hodnotíme ako uspokojivý a pozitívne hodnotíme fakt, že sa zatiaľ neopakuje minuloročné extrémne sucho. Podľa informácií SHMÚ je väčšina územia krajiny bez rizika sucha, prípadne sa sucho len začína. Na výsledok žatvy však bude mať vplyv nielen kvalita a množstvo zrna, ale aj cena pri jeho predaji," uviedol podpredseda SPPK Miroslav Štefček.

Chladný máj a dostatok zrážok podľa hovorkyne SPPK dáva predpoklad dobrej úrody. Väčšina územia Slovenska je navyše bez rizika sucha.

Kým na juhozápade Slovenska podľa nej už vyorávajú zemiaky z novej úrody, v Kežmarku a Poprade vzhľadom na nadmorskú výšku ešte len začiatkom júna ukončili sadenie zemiakov. Poľnohospodári priebežne kosia krmoviny, táto tzv. zelená žatva sa v júni vykonávala aj na Liptove, v Bardejove či Svidníku. Pokiaľ prší, poľnohospodári krmoviny nemôžu zbierať, čo komplikuje a spomaľuje ich zber.

Poznamenala, že SPPK v rámci monitoringu jarných prác každý týždeň zisťovala, aký je vývoj poľnohospodárskych plodín. Zo zozbieraných informácií vyplýva, že viaceré regióny si priebeh počasia na jar pochvaľujú - napríklad v oblasti Bratislavy, Trnavy, Galanty, Senice, Trenčína a aj na východe Slovenska v Košiciach, Michalovciach alebo Trebišove. Oproti minulému roku bolo totiž chladno a daždivo, v niektorých oblastiach sa jarné práce pre rozmočený terén načas zastavili.

Holéciová dodala, že jarné práce v tomto roku charakterizovali aj nové pravidlá Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Poľnohospodári sa mohli zapojiť do vytvorenia tzv. biopásov. Časť polí vysiali trávami, bylinami a ďatelinovinami, aby bolo v pestrejšej krajine viac opeľovačov - včiel, motýľov.

01 - Modified: 2024-11-21 13:28:06 - Feat.: - Title: Poľnohospodárom vyplatili vyše 260 miliónov eur preddavkov priamych podpôr 02 - Modified: 2024-11-18 18:00:00 - Feat.: - Title: Farmári finišujú práce na poli, teraz ich čaká speňaženie úrody. Situáciu im však komplikuje zvierací faktor 03 - Modified: 2024-11-18 15:00:00 - Feat.: - Title: Vojna a otvorenie trhu Ukrajine sú rizikom pre farmárov z EÚ, tvrdí poľský minister poľnohospodárstva 04 - Modified: 2024-11-17 11:08:00 - Feat.: - Title: Výzvy pre slovenské agropotravinárstvo budú v najbližších rokoch obrovské, tvrdí komora 05 - Modified: 2024-11-14 09:08:07 - Feat.: - Title: V Bruseli sa diskutovalo aj o konkurencieschopnosti slovenských farmárov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 06:13