Slovensko dočasne pozastaví dovoz obilia a ďalších produktov z Ukrajiny, informoval dnes tlačový odbor úradu vlády. K podobnému kroku už pristúpili Maďarsko a Poľsko v snahe ochrániť domácich poľnohospodárov pred dovozom napríklad lacnej ukrajinskej pšenice.
Bližšie informácie o slovenskom zákaze dovozu ukrajinských produktov plánuje vláda zverejniť po rokovaní pracovnej skupiny, ktoré bolo z iniciatívy premiér Eduarda Hegera zvolané na dnešok.
České ministerstvo pôdohospodárstva cez víkend uviedlo, že kvôli zvýšenej preprave obilnín z Ukrajiny cez Európsku úniu bude Česko pokračovať v ich intenzívnych kontrolách.
Zakázané aj aj ovocie či víno
Ministerstvo pôdohospodárstva oznámilo, že navrhlo zakázať dovoz 11 rôznych poľnohospodárskych produktov a potravín na Slovensko z Ukrajiny; okrem obilnín tiež napríklad ovocie a zeleniny, ďalej sušených krmív, cukru, chmeľu, vín, medu a včelích produktov.
"Vzhľadom na to, že sme už vyčerpali naše kompetenčné možnosti na ochranu nášho poľnohospodárskeho trhu pred dumpingovými cenami, potrebujeme pomoc ostatných rezortov. Oceňujem aktivity pána premiéra, ktorý zvolal pracovnú skupinu," uviedol slovenský minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.
Zachytenie kontaminovaného ukrajinského obilia je podľa podpredsedu Hlasu a nitrianskeho župana Branislava Becíka iba špičkou ľadovca a na Slovensku sa nachádzajú desiatky tisíc ton obilia z Ukrajiny, ktoré nespĺňa hygienické normy.
"V ľudskej reči to znamená, že na Slovensku máme milióny kilogramov kontaminovanej múky," povedal Becík. Dodal, že nejde o oficiálne informácie.
Tvrdá reakcia EÚ
Minulý týždeň Slovensko zakázalo spracovávať už naskladané ukrajinské obilie, tento tovar a z neho vyrobená múka nesmie ani na trh. Urobilo tak po tom, čo v dovezenom ukrajinskom obilie testy potvrdili výskyt pesticídu, ktorý podľa ministerstva pôdohospodárstva nie je v Európskej únie povolený a ktorý má negatívny vplyv na ľudské zdravie.
Európska komisia cez víkend v reakcii na rozhodnutie Poľska a Maďarska zakázať dovoz niektorých poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny uviedla, že jednostranné kroky týkajúce sa obchodu podnikané jednotlivými členskými štátmi Európskej únie sú neprijateľné.
Lacná ukrajinská pšenica sa dostala na trhy stredoeurópskych krajín, keď Kyjev po blokáde svojich čiernomorských prístavov v súvislosti s ruskou inváziou z konca vlaňajšieho februára začal pri vývoze obilia využívať alternatívne trasy. Ukrajina je jedným z najväčších svetových vývozcov obilia.