Nevyhnutnou podmienkou prechodu chémie na bezemisné prevádzkovanie je podpora vlády. Uviedol to Roman Karlubík, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu v súvislosti s cestou prechodu chemického priemyslu Európskej únie, ktorú 27. januára zverejnila v Bruseli Európska komisia. Ide podľa neho o prvú správu svojho druhu.
Nevyhnutnosť transformácie európskeho chemického priemyslu na bezemisné prevádzkovanie bola podľa Karlubíka aj témou rokovania dočasne povereného slovenského premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a delegácie Európskej rady pre chemický priemysel na čele s prezidentom Martinom Brudermüllerom v októbri 2022 v Bratislave.
"Od národných vlád sa teraz očakáva, že vytvoria podmienky pre vypracovanie národných transformačných dokumentov. Takáto dlhodobá podpora je absolútnou podmienkou úspechu tohto procesu. Situáciu navyše komplikuje aj energetická kríza a jej dramatický vplyv na ekonomiku a chemický priemysel v strednej Európe. Premiér Heger prisľúbil podporu pri takejto transformácii," spresnil Karlubík.
Podčiarkol, že na ceste transformácie sa stanovuje takmer 200 konkrétnych opatrení, ktoré majú inštitúcie Únie, členské štáty a priemysel prijať, aby sa transformácia uskutočnila. Chemický priemysel Európskej únie podľa neho podporuje Európsku zelenú dohodu a má ambíciu stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnym.
Karlubík dodal, že chemický priemysel poskytuje takmer 1,2 milióna priamych pracovných miest v celej Európe a zohráva kľúčovú úlohu pri ponúkaní riešení na dosiahnutie Európskej zelenej dohody.