Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku stagnuje nad úrovňou 17 percent. Uviedla to v analýze Eva Sadovská, analytička WOOD&Company, s využitím údajov Eurostatu, ktoré v závere januára úrad zverejnil o podieloch obnoviteľných zdrojov v jednotlivých ekonomikách Európskej únie za rok 2021.
Priblížila, že na Slovensko bol v roku 2021 podiel energie z obnoviteľných zdrojov na úrovni 17,4 percenta. Oproti rokom 2019 a 2020 s podielmi 16,9 percenta a 17,3 percenta je zlepšenie ukazovateľa podľa nej iba nepatrné. Podiel energie z obnoviteľných zdrojov pri hrubej spotrebe elektriny predstavoval 22,4 percenta, pri teple a ochladzovaní 19,5 percenta a v doprave 8,8 percenta.
Vodné elektrárne tvoria väčšinu
Sadovská poznamenala, že v roku 2021 podľa údajov Štatistického úradu, predstavovala na Slovensku hrubá výroba elektriny z OZE 7241 gigawatthodiny. Najväčším podielom (62,9 percenta), sa o to pričinili vodné elektrárne. Nasledovalo drevo (vrátane drevného odpadu a ostatného tuhého odpadu) s podielom 18,3 percenta. Fotovoltika tvorila z energie z obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny podiel 9,3 percenta, bioplyny 6,7 percenta. Podiel energetického zhodnotenia odpadu predstavoval 2,8 percenta.
Spresnila, že hrubá výroba tepla z energie z obnoviteľných zdrojov v roku 2021 predstavovala 7521 terajoulov. Najviac sa na nej podieľalo drevo (vrátane drevného a ostatného tuhého odpadu) s 84,9 percenta, nasledovali bioplyny s podielom 9,9 percenta. Energetické zhodnotenie priemyselného a mestského odpadu malo 3,3-percentný podiel, geotermálne výhrevne 1,8 percenta.
Energetický potenciál
Vhodnou možnosťou zvýšenia podielu z energie z obnoviteľných zdrojov na celkovom energetickom mixe môže byť podľa analytičky aj geotermálna energia. Tento druh z energie z obnoviteľných zdrojov sa vyznačuje minimálnymi prevádzkovými nákladmi a je ohľaduplný k životnému prostrediu. Na Slovensku bol stanovený energetický potenciál geotermálnych vôd na 5538 tepelných MW, pričom dnes sa z neho využíva len asi dve percentá.
Spresnila, že krajinou s najvyšším podielom z energie z obnoviteľných zdrojov na úrovni 62,6 percenta je Švédsko. Pomerne vysoké podiely energie z obnoviteľných zdrojov (nad 40 percent) vykázali vo Fínsku a v Lotyšsku. Medzi krajinami s vysokým podielom (36,4 percenta) je aj Rakúsko, kde dominuje využívanie z energie z obnoviteľných zdrojov najmä pri výrobe elektriny s najvyšším podielom v Úii (76,2 percenta).
Naopak, podiel OZE pod 15 percent malo v roku 2021 podľa údajov Eurostatu šesť ekonomík Únie, vrátane susedného Maďarska (14,1 percenta). Únia ako celok dosiahla v roku 2021 podiel na úrovni 21,8 percenta.
Pripomenula, že pre rok 2020 mala Európska únia, rovnako ako aj každá krajina, stanovený svoj cieľ pre podiel energie z z energie z obnoviteľných zdrojov. V prípade Únii išlo o 20 percent, v jednotlivých krajinách sa pohyboval v rozpätí 10 až 49 percent. Únii, aj jednotlivým ekonomikám (s výnimkou Francúzska), sa podľa nej tieto ciele podarilo naplniť.
Dodala, že takýto stav aj vzhľadom na aktuálny problém s dostupnosťou tradičných energetických surovín (plyn, ropa, uhlie) nestačí. Európska komisia preto navrhla zmenu cieľa Európskej únie pre rok 2030, a to z pôvodných 32 percenta až na 45 percenta. Pre jeho dosiahnutie bude nevyhnutná transformácia energetického systému vo všetkých krajinách Európskej únie.