Mestá a obce už mesiace bubnujú na poplach a mnohé z nich zásahy štátu označujú ako likvidačné. Výpadok príjmov kvôli zvýšeniu daňového bonusu na dieťa sa vláda rozhodla vykompenzovať sumou 300 miliónov eur. Tretina z nich poputuje k samosprávam z výberu dane z príjmov právnických osôb. Zvyšok rezort financií vyčlení z energetickej pomoci. Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček vládne opatrenia stručne zhrnul slovami: „Táto pomoc nám pomôže prežiť.“
Združenie miest a obcí odhaduje len výpadok z dane z príjmu fyzických osôb pre rok 2023 na úrovni 500 až 550 miliónov eur. Pôvodná suma mala byť vo výške 228 miliónov. Po zohľadnení zvýšenia daňového bonusu sa tento príjem zvyšuje v porovnaní s návrhom rozpočtu iba o 70 miliónov eur.
Ako pre HN uviedol odborný expert ZMOS Ladislav Adamovič, reálna kompenzácia nebude napríklad stačiť ani na zvýšenie miezd pre zamestnancov verejnej správy a pedagogických zamestnancov. „V tomto roku zoberú mestám a obciam z rozpočtov viac ako 100 miliónov eur. Treba pripomenúť aj enormné zvýšenie cien energií a predpokladanú infláciu na úrovni 13,5 percenta.“ Všetky tieto aspekty budú mať negatívne dosahy na výdavkovú časť ich rozpočtov.
Ani v nadchádzajúcom období sa samosprávy nemôžu vzdať, respektíve aspoň obmedziť mzdové nároky zamestnancov a z nich vyplývajúce odvodové povinnosti či úhrady výdavkov za energie. Takisto sa nedá špekulovať so splácaním istiny a úrokov z návratných zdrojov financovania alebo zazmluvnenými projektmi z fondov Európskej únie.
„Hlavne malé obce budú mať základné existenčné problémy,“ podčiarkol Adamovič. „Čaká nás náročný rok najmä z dôvodu, že štát a vláda svojimi opatreniami neodborne, populisticky a bez dialógu so samosprávami siahli na základný pilier ich financovania.“ Narušili sa tým princípy fiškálnej decentralizácie a rovnako ako boli porušené niektoré články Charty územnej samosprávy.
Redakcia HN oslovila mestá s trojicou otázok:
1) V akej výške odhadujete výpadok príjmov v roku 2023? Do akej miery vám pomôžu zmierniť tieto dotácie vládne kompenzácie?
2) Aké opatrenia prijímate na šetrenie energiami?
3) Ktoré položky nemienite obmedziť či vzdať sa ich ani v nadchádzajúcom náročnom období?
Bratislava
Počet obyvateľov: 476 000
Odhadovaný výpadok príjmov: 26 miliónov eur
Len dva týždne v parlamente stačili na to, aby poškodili financie hlavného mesta viac než predchádzajúce dva roky kríz, posťažoval sa na sociálnych sieťach primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zdanenie výrobcov energií a tepla na výšku 90 percent spôsobí, že na novú spaľovňu odpadu môžu obyvatelia hlavného mesta zatiaľ zabudnúť.
Ako redakciu HN informovala hovorkyňa Dagmar Schmucková, vysoko nastavený cenový strop pomôže znížiť straty mestských podnikov z vysokých cien energií iba minimálne, ak vôbec. „Na poslednú chvíľu prijaté vyššie príplatky za prácu cez víkend a v noci zase zvýšia personálne náklady o viac ako jeden milión eur, a to najmä v Dopravnom podniku Bratislava.“
Keď sa k tomu priráta povinná valorizácia platov a vlečúci sa 30-miliónový dlh tohto podniku, mesto je konfrontované s potrebou znížiť výdavky o viac ako 50 miliónov e...
Zostáva vám 85% na dočítanie.