Schodok štátneho rozpočtu Slovenska v minulom roku klesol medziročne o 35,5 percenta na 4,52 miliardy eur, informovalo dnes ministerstvo financií. Ide o najnižší rozpočtový deficit od roku 2019, keď krajina ešte nečelila epidémii choroby covid-19. V rokoch 2020 a 2021 sa potom hospodárenie Slovenska výrazne zhoršilo.
Príjmy slovenského rozpočtu vlani oproti predchádzajúcemu roku stúpli viac ako o desatinu. Ešte výraznejšie sa zvýšili výnosy štátu z daní, ktoré tvoria hlavnú časť rozpočtových príjmov. Výdavky štátneho rozpočtu za rok 2021 zaostali o 2,7 percenta.
Príjmy rozpočtu aj výdavky boli v minulom roku nižšie ako predpokladal upravený zákon o štátnom rozpočte. V októbri snemovňa schválila zvýšenie plánovaných príjmov aj výdavkov štátneho rozpočtu zhodne o 1,5 miliardy eur, a to v súvislosti s očakávanými vyššími výnosmi štátu z daní a so zámermi vlády ohľadne kompenzácií vysokej inflácie.
Na tento rok predpokladá zákon o štátnom rozpočte zvýšenie schodku na 8,34 miliardy eur. Dôvodom je okrem iného vytvorenie rezervy 3,5 miliardy eur na kompenzácie vysokých cien energií.
Predstavitelia vlády už skôr sľúbili, že rodinám sa ceny elektriny tento rok nezmenia, teplo a zemný plyn zdražejú zhodne o 15 percent. To by znamenalo výrazne priaznivejší vývoj ako pri premietnutí trhových cien energií do cenníkov pre rodiny. Okrem toho štát v decembri začal podnikom čiastočne kompenzovať vysoké nákupné ceny elektriny a plynu.