Minulý rok sa vás HN pýtali, ako ste realizovali pohovory počas jednotlivých lockdownov cez pandémiu. Dnes sa opýtam inak. Je počet pohovorov v neistom období inflácie a vojny v susedstve rovnaký ako počas pandemického obdobia?
Pandemická situácia ani vojna na Ukrajine situáciu na pracovnom trhu neuľahčujú. Takéto externé prostredie je zároveň spúšťačom zmien a podnikanie sa musí prispôsobovať. Vo Philip Morris Slovensko sme v tomto roku zaznamenali rozvoj, veľa našich kolegýň a kolegov menilo pozície v rámci spoločnosti. Preto sa počet pohovorov neznižoval, práve naopak. Naďalej pritom platí, že na pracovnom trhu je vysoký dopyt po špecifických zručnostiach a skúsenostiach, ako je napríklad digitál.
Náš pracovný trh sa dávno pred vojnou, ale aj pandémiou vyznačoval nedostatkom kvalitnej pracovnej sily. Zmenilo sa niečo počas posledných mesiacov?
Obe z týchto udalostí vyvolali veľkú neistotu v správaní ľudí. Vznikol dopyt po nových pracovných pozíciách, čím sa problém s nedostatkom pracovných síl ešte viac zvýraznil, napríklad v sektore IT. Vysoké školy zároveň „nestíhajú vychovávať“ nových absolventov, takže sa situácia skôr zhoršuje ako zlepšuje. Prehlbuje sa tiež priepasť medzi tým, aké schopnosti trh vyžaduje, a aké sú v skutočnosti dostupné.
Zostáva vám 75% na dočítanie.