Úroky hypotekárnych úverov sa dvíhajú a inflácia si značne ukrajuje z úspor ľudí. Aj z ich platov. Práve preto pribúda „ležiakov“, teda bytov, ktoré sa nepredajú za menej ako mesiac. Niektorí záujemcovia na nehnuteľnosti proste už nemajú.
Tak to v utorkovej analýze vysvetľujú analytici úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska. A spresňujú, čo majú na mysli. „V máji a najmä v júni evidujeme významne zvýšené množstvo inzerátov, ktoré sa v ponuke nachádzali už v predchádzajúcich mesiacoch,“ píšu.
Kto by však čakal, že sa ceny prepadnú, bol by na omyle. A na veľkom. Spomalenie z prvého štvrťroka, keď medziročný nárast cien nehnuteľnosti zišiel z 24,93 percenta v poslednom kvartáli roka 2021 na 23,32 percenta, je pasé. Stúpanie hodnôt sa vyšplhalo na 25,51 percenta – čo je nový rekord od roku 2008 –, medzikvartálne zase hovoríme o 6,2 percenta.
Práve na tento bod poukazuje Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. „Napriek viacerým informáciám, ktoré prebehli médiami o znižovaní cien a poklese, musím tieto informácie vyvrátiť, aktuálne údaje a štatistiky z našich portálov takéto správy nepotvrdzujú, aj keď by to bol možno želaný stav nakupujúcich. Napriek rastúcej ponuke je na trhu stále nedostatok bytov a dopyt je väčší ako ponuka,“ vysvetľuje.
HN sa v tejto súvislosti pýtali troch analytikov, ako vnímajú aktuálny vývoj na realitnom trhu, aký je rozdiel medzi drahými a lacnými krajmi, ale aj to, prečo sa rast cien nespomaľuje.
Zostáva vám 78% na dočítanie.