Dlhodobé zvyšovanie teploty nemusí so sebou priniesť vždy iba negatívne účinky. Presvedčili sa o tom tuzemskí vinári, pre ktorých už nie je problém pestovať takmer akúkoľvek odrodu viniča. Sú teda v odlišnej pozícii ako v 90. rokoch. Vtedy prevládal na Slovensku trend sadiť odrody ako cabernet sauvignon či chardonnay, avšak sa im nepodarilo vyzrieť. „Teraz, keď sa otepľuje, začínajú byť pre nás pomaly vhodné,“ povedal pre HN pred časom majiteľ vinárstva Velkeer Tomáš Sládeček.
Na druhej strane, až príliš veľké horúčavy úrode ubližujú. „Teploty nad 35 stupňov bez zrážok majú práve opačný účinok. Rast listovej plochy sa zastaví a bobule viniča začnú zasychať a vädnúť,“ približuje Miloš Holík z hlohovského vinárstva Golguz. Z nádejných vyhliadok a pomýšľania na exotickejšie druhy sa tak razom môže stať boj o každý strapec.
Tento scenár neobchádza predovšetkým oblasť na juhu, kde už dnes kvôli vysokým teplotám ostávajú iba hrozienka. „Strihá sa tak iba polovica strapca, aby vinič zvládol utiahnuť aspoň niečo na dozretie,“ hovorí Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska. Úroda by preto mala byť o 15 percent nižšia ako vlani. S nádejou sa pestovatelia pozerajú na jesenné obdobie, ktoré môže nepriaznivý vývoj otočiť.
HN preto zisťovali, ako vplývajú vysoké teploty na podnikanie slovenských vinárov.
Otázky:
1. Čoraz teplejšie počasie umožňuje pestovateľom pomýšľať na exotickejšie druhy. Pestujete – alebo plánujete – odrodu viniča, pri ktorej to počasie predtým neumožňovalo?
2. Akú úrodu očakávate tento rok, či už z hľadiska kvality alebo kvantity?
Zostáva vám 86% na dočítanie.