Energetickú bezpečnosť Slovenska posilní plynovod medzi Poľskom a Slovenskom. "Je natlakovaný, je pripravený fungovať, zatiaľ v testovacej prevádzke," uviedol v piatok predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) po obhliadke kompresorovej stanice v blízkosti slovensko-poľskej hranice pri obci Výrava v okrese Medzilaborce.
"Zabezpečí nám bezpečnosť v dodávkach plynu, zároveň nám umožní prístup k plynu, ktorý k nám bude dodávaný, teda tento LNG zdroj z prístavov z Poľska. Zároveň sa týmto plynovodom vieme pripojiť aj k nórskemu plynu," povedal taktiež Heger. Pripomenul pritom potrebu alternatívy k ruskému plynu, najmä vzhľadom k aktuálnej agresii Ruska voči Ukrajine.
Spojenie severnej a južnej Európy
Výstavba plynovodu, ktorý je súčasťou európskych projektov, sa financovala z európskych zdrojov vo výške grantu 54 miliónov eur. Nové potrubie spája severnú a južnú Európu. Podľa Hegera je preto tiež dôležité, že Slovensko ostane naďalej tranzitnou krajinou.
{article}68366{/article}
Podľa slov Rastislava Ňukoviča, generálneho riaditeľa spoločnosti Eustream, ktorá plynovod vybudovala, je potrubie aktuálne naplnené ruským plynom, v budúcnosti sa okrem iných predpokladajú aj dodávky z Nórska.
Kvalita nórskeho plynu je podľa Ňukoviča porovnateľná s ruským, vhodnosť pre užívanie na slovenskom trhu budú preverovať hraničné stanice.
"Hraničné predávacie stanice okrem merania a iného slúžia aj na to, aby zmerali kvalitu plynu a pre každé zloženie vyhodnotili jeho energetický obsah," ozrejmil Ňukovič. Ako doplnil, plynovod po celej jeho dĺžke natlakovali na prevádzkový tlak vo štvrtok 26. mája, od piatka spoločnosť realizuje takzvané predkomplexné skúšky všetkých zariadení.
Viac terminálov
"Odovzdávanie jednotlivých častí, preberanie a testovaciu komerčnú prevádzku očakávame na začiatku júla," uzavrel s tým, že kapacita plynovodu je 5,1 miliardy kubických metrov v smere z Poľska na Slovensko, opačným smerom je to 6,1 miliardy.
Ako Heger doplnil, dodávky "neruského" plynu nezávisia len od vybudovanej podzemnej infraštruktúry, ale aj od existencie dostačujúceho množstva terminálov, cez ktorý sa skvapalnený plyn dostáva do infraštruktúry.
Tie, ktoré sú inštalované aktuálne, nedokážu okamžite naplniť požiadavku európskeho dopytu. Preto sa na ich dostavbe podľa jeho slov "intenzívne pracuje".