Bol to doslova zelený boom. Rozmach výrobcov energií z obnoviteľných zdrojov, predovšetkým zo solárnych panelov, nastal u nás v roku 2009.
Vláda pod taktovkou strany Smer sa totiž vtedy rozhodla tento typ zelených energií podporovať, aby splnila ambície Bruselu. Štát pri platbách za elektrinu vyzbieral prostriedky od ľudí aj firiem prostredníctvom poplatku s názvom tarifa za prevádzkovanie systému. Na to sa všetci ročne skladáme 600 miliónmi eur.
Dôvodom je, že investícia do obnoviteľných zdrojov energií s následným predajom za trhovú cenu by sa pre vysoké obstarávacie náklady neoplatila.
A tak vznikla garancia ceny. V čase, keď sa veľkoobchodná cena elektrickej energie za megawatthodinu predávala za päťdesiat eur, ju štát vykupoval za 430 eur. Išlo o mimoriadne zaujímavý biznis, na ktorý potreboval každý producent licenciu. No a tie sa podarilo získať aj mnohým známym menám napojeným na niekdajšiu vládnu garnitúru. Príkladom je Jozef Brhel či mafián a pašerák drog Antonino Vadala.
Rozprávkové zárobky
Výkupná cena však tento rok klesla na zhruba 100 eur za megawatthodinu. Dôvodom je najmä nižšia náročnosť investície.
Pravda je tiež taká, že výrobcovia zelených energií či kombinovaní producenti elektriny a tepla dnes garancie nepotrebujú. Časť z nich v takzvanom nepovinnom výkupe predáva elektrinu na trhu, a tak na tom teraz rozprávkovo zarába. Upozorňujú na to slovenský regulačný úrad, politické špičky, Európska komisia.
Zostáva vám 72% na dočítanie.