Zavedenie takzvaného univerzálneho základného príjmu, ktorý by ľudia pravidelne dostávali od štátu, bez akýchkoľvek podmienok, by si prialo 68 percent Európanov. Minimálnu platbu všetkým občanom už testujú napríklad vo Fínsku a Holandsku.
Zavedenie nepodmieneného základného príjmu pre všetkých navrhujú v Európe niektorí politici a aktivisti, podľa ktorých by pomohol vybalansovať nerovnosti v príjmoch a vyriešiť problém s chudobou.
Nárast podporovateľov
Najnovší prieskum nemeckej výskumnej spoločnosti Dalia Research ukončený v marci tohto roku ukazuje, že počet Európanov podporujúcich základný príjem medziročne vzrástol z 64 na 68 percent. Štúdia, ktorá sa prvýkrát konala vlani, zahŕňa prieskum medzi 11 tisíckami ľuďmi v 28 krajinách Únie.
Hoci väčšina opýtaných by nepodmienečný príjem uvítala, 32 percent z nich by si jeho zavedenie prialo až po úspešnom testovaní systému v ich krajine. Ďalšia tretina by však na nič nečakala a chcela by ho zaviesť okamžite.
Pozitíva i negatíva
Proti zavedeniu základného dôchodku sa v oboch sledovaných rokoch postavilo 24 percent respondentov, ktorí sa boja hlavne ekonomického vplyvu - zvýšenie výdavkov štátu, toho, že ľudia nebudú motivovaní k práci a tiež zneužitiu tejto dávky cudzincami.
Naopak priaznivci takéhoto systému vidia skôr pozitíva. Tým najväčším prísľubom je menšia obava o zabezpečenie základných potrieb, väčšia rovnosť príležitostí a vyhliadky na väčšiu finančnú nezávislosť a sebestačnosť.
Fínsko už testuje
Aj napriek obavám odporcov iba osem percent opýtaných uviedlo, že by s istým príjmom od štátu pracovalo menej. Ľudia by však vďaka tomu trávili viac času s rodinou, venovali by sa dobrovoľníckej činnosti alebo získavali nové zručnosti.
Všeobecný príjem testuje od začiatku tohto roka Fínsko, kde vybraná skupina občanov od štátu automaticky dostáva 560 eur.