Tohtoročný slnečný svit nad americkým štátom Kalifornia v kombinácii s obrovským počtom tamojších solárnych fariem spôsobil, že elektrina bola naoko zadarmo. V apríli sa tu totiž cenové priemery medzi ôsmou ráno a druhú poobede dostávali opakovane pod nula dolárov za megawatthodinu.
Za posledných niekoľko rokov kapacita solárnych panelov v Kalifornii obrovsky vzrástla. Kým v roku 2007 predstavovala menej ako jeden gigawatt, koncom minulého roka to bolo už skoro 14 gigawattov. A tento rok 11. marca to bolo poznať. Panely po niekoľko hodín vyrábali rekordných 40 percent elektriny v sieti, citoval údaje od Americkej agentúry energetických informácií (EIA) britský The Independent.
Dlhšie dni
Touto ročnou dobou je v sieti v dôsledku silnejúceho slnečného svitu (dni sa predlžujú a slnko sa dostáva vyššie na oblohu) a relatívne nízky dopyt po elektrine (dopyt podľa EIA v Kalifornii vrcholí v letných mesiacoch) prebytok prúdu.
Ceny elektrickej energie tak klesali pod nulu. Pre porovnanie: v rokoch 2013 až 2015 sa v rovnakom čase, teda okolo poludnia, pohybovali medzi 14 a 45 dolármi za megawatthodinu (13-42 eur).
Zákazníci neušetrili
Ako ale poznamenal americký server Quartz, ceny úsporu zákazníkom nepriniesli. Ceny pre konečných odberateľov sa totiž počítajú z priemerných nákladov. Ľuďom tak môže elektrina o niečo málo zlacniť, ale na pravidelných účtoch pokles ceny pod nulu na pár hodín príliš nespoznajú. Kalifornčania tak budú ďalej za elektrinu platiť jednu z najvyšších cien v Spojených štátoch.
Výrobcovia energie by ale mohli začať premýšľať nad tým, či nezmeniť distribúciu elektriny a či ju nezačať v dôsledku rastúceho podielu obnoviteľných zdrojov inak účtovať.