Centrálny počítač, ktorý v byte riadi všetky spotrebiče. Nabíjačka v garáži, ktorá vám cez noc dobije batériu elektromobilu. Alebo energeticky úsporné budovy, ktoré si nielenže samy dokážu vyrobiť dostatok energie na svoju prevádzku, ale dokonca jej časť odvedú do zásobníkov.
Spotrebiče prepojené cez internet
Všetky tieto technológie, ktoré sa už dnes pomaly stávajú realitou, budú o niekoľko rokov bežnou súčasťou budovania inteligentných miest, známych aj pod anglickým názvom smart cities. Ich podstatou je vzájomné internetové prepojenie všetkých zariadení, ktoré umožní efektívnu správu domácnosti a celej budovy. „Inteligentné budovy spĺňajú všetky náležitosti uzlov v novej infraštruktúre. Tá má byť prepojením sietí, ako sú doprava, inteligentné energie a všetky komunikačné možnosti, ktoré sa dnes môžu využívať najmä vďaka internetu,“ vysvetlil v nedávnom rozhovore pre HN podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Práve jeho tím v uplynulých mesiacoch vypracoval nový balík, ktorý sa venuje lepšej energetickej výkonnosti a efektívnosti budov. „Ide v ňom o to, aby sme sa vyrovnali so súčasnými trendmi a nesnažili sa zaoberať iba energetickou efektívnosťou budov. Je dôležité zamerať sa celkovo na to, aby sme tieto budovy spravili viac inteligentnými a pripravili ich na ekonomiku veľkých dát 21. storočia,“ doplnil Šefčovič.
Európska únia sa aj týmto spôsobom snaží zachytiť trend, ktorý je už teraz aktuálny nielen v krajinách so silne rozvinutým ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.