Banskobystrická župa na čele s Marianom Kotlebom má najhoršie finančné zdravie spomedzi všetkých ôsmych slovenských Vyšších územných celkov (VÚC). Tvrdí to v analýze údajov z roka 2015 mimovládka INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy).
INEKO vytvorilo metodiku, pomocou ktorej je možné každému VÚC priradiť skóre sumarizujúce najdôležitejšie ukazovatele hospodárenia samosprávy. Skóre je možné dosiahnuť v rozmedzí od 0 (najhorší možný výsledok) až po +6 (najlepší výsledok).
„Finančné zdravie INEKO vyhodnocuje v záujme zistiť čo najobjektívnejší obraz o hospodárení samospráv,“ píše v blogu na portáli Sme autor analýzy Matej Tunega.
Lídrom je Nitrianska župa vedená Milanom Belicom, ktorá obhájila prvenstvo z minulého roka. Prešovská župa je jediná, ktorej skóre kleslo, napriek tomu je na štvrtej pozícii.
Hodnotenie nad +5 dosiahol iba VÚC s centrom v Nitre, čím sa zaradil do kategórie „výborné finančné zdravie.“
Banskobystrická župa dosiahla skóre + 3,78, čo zodpovedá kategórii „dostatočné finančné zdravie". Župe teda podľa analýzy „hrozí nižšia finančná stabilita a potenciálne problémy do budúcnosti.“
Ostatné župy dosiahli hodnotenie od +4 do +5 a zaradili sa do skupiny samospráv s „dobrým finančným zdravým“.
INEKO zohľadnilo v analýze viaceré ukazovatele, pozrite si ich v tabuľke:
Vysvetlivky:
Dlhová služba - tento ukazovateľ informuje o tom, aké vysoké výdavky má samospráva v súvislosti s obsluhou dlhu.
Bilancia bežného účtu a základná bilancia - bilancia bežného účtu sleduje ako obec (VÚC) dokáže vykrývať svoje bežné výdavky z bežných príjmov (t.j. prevažne z daňových6 a nedaňových7 príjmov). Základná bilancia zahŕňa okrem bežného aj kapitálový účet obcí (VÚC) a ponúka tak širší pohľad na ich hospodárenie.