Euro sa počas dnešného obchodovania prepadlo na zhruba 20-mesačné minimum voči americkému doláru, neskôr však takmer všetky straty zmazalo. Za poklesom jednotnej európskej meny stálo rozhodnutie talianskeho premiéra Mattea Renziho odstúpiť z funkcie po neúspechu nedeľňajšieho referenda o reforme ústavy. Investori sa obávajú, že politická kríza by mohla destabilizovať taliansky bankový systém.
Jednotná európska mena dnes zostúpila až o 1,4 percenta na 1,0505 doláru, teda na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho marca. Neskôr však zamierila nahor a okolo 13:00 si pripisovala pol percenta na 1,0730 doláru. Vlani v marci sa euro prepadlo až na 1,0457 doláru, čo bola najnižšia úroveň od roku 2003.
Kurza eura voči doláru (obrázok v lepšom rozlíšení nájdete tu)
Vplyv rakúskych volieb
Medzi investormi teraz podľa analytikov vládne opatrnosť, ale nie panika. "Trhy síce na začiatku nového týždňa zrejme zostávajú nervózne, nezrútili sa však z útesu," uviedla podľa serveru BBC Kathleen Brooksová zo spoločnosti City Index Direct.
Podľa niektorých analytikov bolo euro podporené nedeľnými prezidentskými voľbami v Rakúsku, v ktorých nezávislý kandidát s podporou strany Zelených Alexander Van der Bellen jasne porazil svojho rivala zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norberta Hofera.
Nové voľby v Taliansku?
Renziho demisia by mohla zvýšiť politickú neistotu v Taliansku, ktorá je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny. Podľa analytika Marka Willsa zo spoločnosti State Street Global Advisors by teraz v Taliansku mohli byť na obzore nové voľby a k moci by sa mohlo dostať opozičné Hnutie piatich hviezd, ktoré sa stavia proti jednotnej európskej mene.
Renzi, ktorý stojí na čele talianskej vlády necelé tri roky, obhajoval reformu ústavy ako nutnú pre zjednodušenie fungovania politického systému krajiny, ktorá od roku 1945 zažila viac ako 60 vlád. Reforma mala posilniť Poslaneckú snemovňu a výrazne obmedziť vplyv Senátu, ktorý mal okrem iného prísť o možnosť zvrhnúť vládu a o vplyv na blokovanie zákonov.