Čína začala stavbu svojho prvého plávajúceho jadrového reaktora. Plánuje, že ho nasadí do roku 2020. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Štátna spoločnosť China General Nuclear (CGN) vo svojom piatkovom vyhlásení oznámila, že začala budovanie plávajúceho jadrového reaktora s výkonom 200 megawattov pre dodávky elektrickej energie zariadením na otvorenom mori či na ostrovoch. Reaktor môže byť využitý napríklad na prieskum morských ložísk ropy a plynu.
Viacero projektov
Projekt reaktora ACPR50S bol tento rok schválený čínskou Komisiou pre národný rozvoj a reformy, ktorá sa zaoberá plánovaním čínskej ekonomiky. Súčasne bola schválená tiež výstavba plávajúceho reaktora ACP100S, ktorý vyvíja spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNNC), a návrh firmy China Shipbuilding Industry Corporation premeniť námorné vojenské jadrové zariadenia na plávajúcu jadrovú elektráreň na civilné účely, uviedla agentúra Reuters.
V júli čínske štátne médiá oznámili, že Peking chce vybudovať rad námorných plošín s jadrovými elektrárňami, aby podporil rozvoj v oblasti Juhočínskeho mora.
Problematické more
Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more, kadiaľ vedú významné námorné trasy a pod ktorého dnom sa môžu nachádzať veľké zásoby ropy a zemného plynu. Podobné nároky na určité oblasti si robia tiež Brunej, Filipíny, Malajzia, Taiwan a Vietnam. V júli medzinárodný rozhodcovský súd v Haagu odmietol rozsiahle čínske územné nároky v Juhočínskom mori. Peking verdikt neuznal.
Svetové prvenstvo v nasadení plávajúcej jadrovej elektrárne podľa niektorých zdrojov už získali Spojené štáty, ktoré v 60. a 70. rokoch využívali pri Panamskom prieplave a v Antarktíde dopravnú loď Sturgis s reaktorom o výkone desiatich megawattov na palube.
Plány na komerčné využitie však ochladilo viacero jadrových havárií na súši, vrcholiac katastrofou v Černobyle. Rusko chce v budúcom roku uviesť do prevádzky svoju prvú plávajúcu jadrovú elektráreň Akademik Lomonosov.