Profesor Otmar Issing, niekdajší prvý ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB), stál pred rokmi pri zrode jednotnej európskej meny. Teraz v rozhovore pre magazín Central Banking vyhlásil, že súčasnej podobe eura hrozí zánik. Tvrdí, že mena, ktorú používa 19 členských štátov EÚ, je nadužívaná. "Jedného dňa sa domček z kariet zosype," myslí si.
Experimentovanie s jednotnou menou podľa Issinga trpí neuváženým konaním politikov. "Realisticky pôjdeme od jednej krízy k druhej. Je ťažké predpovedať, ako dlho to bude trvať. Nemôže to však byť donekonečna," vysvetľuje.
ECB podľa neho urobila fatálnu chybu, keď sa rozhodla finančne pomôcť krachujúcim štátom ako Grécko a Írsko, píše The Independent. "Pakt stability a rastu viac menej zlyhal. Neexistuje žiadny fiškálny mechanizmus zo strany trhu alebo politikov. Všetky tieto veci budú pohromou pre menovú Úniu," tvrdí. Riešenie krízy je podľa neho nemožné bez politickej spolupráce. Tá je však nepravdepodobná.
Záchranný mechanizmus Grécka v roku 2008 bol podľa Issinga zlým krokom. Správnym riešením by bol návrat Grécka k drachme a až následná pomoc Únie. Tá by zabezpečila ekonomickú stabilitu krachujúcej krajiny.
V devízovej podobe začalo euro platiť 1. januára 1999. Valutovú formu niektoré štáty zaviedli o tri roky neskôr. Euro je oficiálnou menou v 19 z 28 členských štátov Únie a ďalších šiestich krajinách mimo EÚ. Pre zavedenie meny musí štát spĺňať takzvané Maastrichtské konvergenčné kritériá.