Ťažobná spoločnosť OKD čelí rovnakým problémom ako poľské, rumunské, nemecké uhoľné giganty. Spravidla nebojujú o záchranu, ale o odklad.
Ostro sledovaná situácia okolo českej ťažobnej spoločnosti OKD zďaleka netvorí špecifický úkaz. Uhoľné bane a osud ich zamestnancov je horúcou témou európskeho rozmeru. Aktuálne je na stole v Poľsku, Rumunsku, Nemecku, Veľkej Británii alebo Spojených štátoch. Recepty na riešenie sa v jednotlivých krajinách líšia. No univerzálny návod, ako krízu v ťažbe uhlia prekonať, neexistuje. Skrátka niekde zachraňuje štát, niekde súkromný investor, niekde nikto.
Z bane odišiel pred štrnástimi rokmi. No myšlienkami zostal v šachte. Neprekvapuje to. Pri Ostrave ťažil čierne uhlie takmer štyridsať rokov. Od strednej školy až po dôchodok. Situáciu okolo spoločnosti OKD pozorne sleduje dodnes. „Stále myslím na kolegov, ktorí tam naďalej sú. Je to nápor na psychiku čakať, ako to všetko dopadne,“ hovorí na Ostravsko pozoruhodne mäkkým prízvukom Štefan Rigo, vitálny pán okolo sedemdesiatky.
Česi, Slováci, Poliaci
Štefan Rigo mal istým spôsobom šťastie. Do dôchodku odišiel v roku 2002. V čase, keď zatváranie baní na Ostravsku bolo nepredstaviteľné. No prešlo štrnásť rokov a firma sama na seba podala insolvenčný návrh. Nemala príliš na výber, ak si odmyslíme politický rozmer, čo nie je v tomto prípade jednoduché. No čisto v rovine trhových zákonov 650 veriteľov a dlh 629 miliónov eur veľký priestor na lavírovanie neponúkajú. „V auguste by sa mala zísť schôdza veriteľov, na ktorej padne rozhodnutie, akým spôsobom sa úpadok spoločnosti bude riešiť. Či konk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.