Ako hodnotíte časť dôchodkovej reformy, ktorú minister práce Milan Krajniak predložil do medzirezortného pripomienkového konania?
Dôchodková (ne)reforma sa začala prvým pilierom. Ak by sme očakávali naplnenie programového vyhlásenia vlády z apríla tohto roka, ostali by sme nielen sklamaní, ale doslova zaskočení. Návrh novely zákona o sociálnom poistení akoby vôbec nevychádzal z programového vyhlásenia vlády. V prvom rade sa rezignovalo na kľúčovú úlohu, ktorou je stabilizácia dôchodkového systému cez ústavný zákon definujúci základné parametre prvého aj druhého piliera. Dôvod rezignácie ministra je jednoduchý. Kapituloval pred zodpovednou dôchodkovou politikou z dôvodu, že jeho preferencia je dosiahnutie len jedného bodu z programového vyhlásenia – presadenie rodičovského bonusu vo forme osobitnej dôchodkovej dávky nazvanej „rodičovský dôchodok“. A v tomto duchu sa nesie celá novela.
V čom konkrétne vidíte problém?
Prvý pilier je problémová časť dôchodkového systému. Sľubuje veľa a každý vie, že je to nesplniteľné. Zvyšovanie každoročnej straty Sociálnej poisťovne bude nielen v dôsledku zvyšujúceho sa počtu ľudí odchádzajúcich do dôchodku a menšieho počtu ľudí prichádzajúcich na trh práce. Svoje urobilo aj schválenie 13. dôchodkov. Preto som očakával, že novela o sociálnom poistení bude ambicióznejšia v časti zvýšenia dôvery v prvý pilier. Teraz však môžem povedať, že práve generácia „Husákových detí“, narodená od polovice 70. rokov minulého storočia, sa bude musieť pripraviť na nižšie dôchodky, ako sľubuje súčasný stav dnešným dôchodcom.
Prečo?
Pretože ak prejde táto zmena, deficity sa budú zvyšovať oveľa vyšším tempom minimálne do obdobia, keď začnú „Husákove deti“ vymierať. Až ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.