Vďaka silným zrážkam v tomto roku sa kostarické vodné elektrárne postarali o to, aby takmer celá krajina mala dostatok elektriny na zásobenie celej Kostariky. Ak k tomu pripočítame geotermálne, solárne a veterné zdroje energie, štát nepotrebuje ani gram uhlia alebo ropy, aby sa na jeho území svietilo.
Je pravda, že k tomuto stavu prispelo niekoľko ďalších faktorov okrem "ideálneho" počasia. Kostarika je totiž malá krajina, má menej ako 5 miliónov obyvateľov, nemá veľké zastúpenie spracovateľského priemyslu, ktorý by vyžadoval viac energie, a je plná sopiek. Práve vďaka sopkám je približne desatina energie z geotermálnych zdrojov.
Všetky tieto fakty spravili z Kostariky svetový unikát. Krajina sa stala vôbec prvým štátom na svete, kde prestali využívať elektrárne na fosílne palivá. Oznámil to v pondelok miestny energetický úrad, podľa ktorého sú však uhoľné elektrárne pripravené ďalej fungovať, ak nebude ekologicky šetrná energia stačiť.
Kostarickí energetici prestali do siete dodávať prúd z uhoľných elektrární začiatkom januára a doteraz ho po dobu 75 dní v rade nepotrebovali. "Náš historický míľnik vo využívaní čistej energie bol dosiahnutý vďaka silným dažďom, ktoré v prvom štvrťroku 2015 naplnili nádrže štyroch vodných elektrární," potvrdzuje tento unikát vo svojom vyhlásení kostarický energetický úrad.
Kostarika je jednou z najbohatších krajín Latinskej Ameriky. V minulom roku krajina vyrobila z obnoviteľných zdrojov celkovo 94 percent energie. Kostarika je v chudobnom regióne výnimkou. V západnom svete sa stopercentnému zastúpeniu obnoviteľnej energie na výrobe elektriny najviac blíži Island, podiel čistej elektriny je vysoký aj v niektorých krajinách severnej Európy.
Európske štáty však dosahujú nanajvýš niekoľko desiatok percent podielu obnoviteľných zdrojov energie. Lídri krajín Európskej únie vlani schválili záväzok, že do roku 2030 sa bude v celej EÚ vyrábať 27 percent energie z týchto zdrojov.
Na Slovensku je podiel obnoviteľných zdrojov energie na výrobe elektriny len okolo 20 percent.