StoryEditor

Štát ustúpil. Slovalco u nás zostáva

24.03.2013, 23:00

Štát ustúpil v požiadavke nášho jediného výrobcu hliníka, spoločnosti Slovalco, a pripravil mu návrh na zníženie ceny elektriny. Tá totiž u nás patrí k najvyšším spomedzi štátov Európskej únie a Slovalco kvôli nej zvažovalo aj odchod zo Slovenska. Firme sa totiž končí koncom tohto roka dlhodobý kontrakt, ktorý jej garantoval výhodné ceny tejto komodity. Mohla by síce využiť ešte päťročnú opciu, ktorá by jej zabezpečila rovnako výhodné ceny aj naďalej, no firma si chcela zaistiť dlhodobé riešenie. „My potrebujeme a chceme, aby Slovalco fungovalo ďalej. V prípade, že sa dohodne desaťročná zmluva, a teda nájdeme riešenie, tak sme pripravení investovať 90 miliónov eur,“ povedal Veselý pre HN.

Ak by sa štát s firmou nedohodli, v hre by bolo 500 pracovných miest priamo vo fabrike v Žiari nad Hronom a ďalších 3-tisíc, ktoré sú na ňu napojené. Ak by sa totiž riešenie na vysoké ceny elektriny nenašlo, výroba hliníka na Slovensku by sa stala pre nórskych majiteľov stratovou a fabriku by pravdepodobne zavreli.

Nižší odvod do jadrového fondu
Aby Slovalco na Slovensku zostalo, musí sa jednak dohodnúť so Slovenskými elektrárňami na novej cene silovej elektriny, ale s riešením musí prísť i štát. Ten si uvedomuje vážnosť situácie a so Slovalcom rokuje. Podľa zdroja z prostredia rezortu hospodárstva, ktorý si neželá byť menovaný, chce mať štát hotové riešenie do konca tohto roka. Štát pritom ponúka dve riešenia.

Jedným je zavedenie stropu na odvod do Národného jadrového fondu, ktorý slúži na vyraďovanie starých jadrových zariadení a vyhoreného paliva. Poplatok je v súčasnosti vo výške tri eurá za megawatthodinu. „Ročne sa do Národného jadrového fondu vyzbiera 70 miliónov eur, z čoho len my platíme 7,3 milióna eur,“ približuje Veselý.

Tento poplatok leží v žalúdku aj spoločnosti OFZ z Istebného, ktorá je najväčším výrobcom ferozliatin v strednej Európe a do fondu odvádza ročne približne dva milióny eur. „Takéto poplatky nemá nikto v Európe. Riešia sa nimi staré, v minulosti neriešené problémy v energetike. A podniky s veľkou spotrebou elektriny na to doplácajú v súčasnosti veľkým zvýšením nákladov,“ uviedol marketingový manažér OFZ Martin Klocok.

Nižšie poplatky za prenos
Druhým riešením je zníženie poplatkov, ktoré firmy platia za prenos elektriny štátnej Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave. Takéto riešenie by sa týkalo všetkých energeticky náročných firiem, ktoré majú vyrovnaný odber v určitom, vopred nastavenom objeme. Momentálne o nich rokujú s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Ako nám ďalej prezradil zdroj z rezortu hospodárstva, pri rokovaniach s regulátorom sa snažia nájsť systémové riešenie, ktoré nebude diskriminačné pre iné subjekty. „Je prirodzené, že pri veľkých objemoch odberu, ktorý je navyše vyrovnaný, sa systém nastaví inak ako pri bežných odberateľoch. Takýto špeciálny systém uplatňuje niekoľko členských krajín, neboli by sme jediní,“ dodal.

Takéto riešenie by navyše pomohlo aj ostatným podnikom s veľkou spotrebou elektriny. „Všetci naši konkurenti platia významne nižšie koncové ceny elektriny, čo do značnej miery znevýhodňuje naše postavenie na trhoch, keďže cena elektriny je významnou nákladovou položkou pri výrobe surového železa a ocele,“ dopĺňa Čerňan.

Rovnako je na tom aj OFZ, ktorej podľa Klocoka vysoké poplatky znižujú konkurencieschopnosť a neumožňujú predaj vlastných výrobkov vzdialenejším odberateľom v západnej, ale aj vo východnej Európe.

Slovalco chce ostať
Rovnaký problém čaká tiež Slovalco, ak sa mu nepodarí vyrokovať novú dlhodobú zmluvu. Tá pôvodná, ktorú spoločnosť podpísala ešte v roku 1994, jej podľa našich informácií zabezpečila tretinové ceny elektriny v porovnaní s inými výrobcami. Ako však hovorí Veselý, Slovalco je pripravené platiť viac.

Okrem rokovaní so štátom o regulovaných poplatkoch Slovalco bojuje o lacnejšiu elektrinu aj na druhom fronte. So Slovenskými elektrárňami, ktoré ovláda talianska firma Enel, vyjednáva o novom dlhodobom kontrakte. Dá sa očakávať, že sa napokon dohodnú. Patrí totiž medzi najvýznamnejšieho odberateľa elektriny, keď ročne spotrebuje desatinu produkcie Slovenských elektrární. To zodpovedá výkonu jedného reaktora v atómovej elektrárni v Mochovciach. Vzhľadom na dostavbu ďalších dvoch reaktorov je teda odberateľ ako Slovalco pre elektrárne ideálnym riešením, keďže má stabilný a veľký odber. Rokovania so Slovacom potvrdila pre HN aj hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. V akom sú štádiu, však nespresnila.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. november 2024 08:33