StoryEditor

Urobili chyby, no dostali milióny. Firmy im rozdali zlaté padáky

29.09.2014, 00:00
Biznis je plný paradoxov. A to aj v prípade odstupného

Dostali firmu do veľkých problémov, no dostali zlaté padáky vo výške miliónov eur. Ani na takéto paradoxy nie je svet biznisu skúpy. Práve naopak. Svedčí o tom aj najnovší príklad bývalého finančného riaditeľa Tesca – Laurieho McIlweeho. Ten ako odstupné dostane viac ako jeden milión eur. A to aj napriek tomu, že obchodný reťazec čelí finančnému škandálu. Za ním pritom stojí práve finančné oddelenie, ktoré sa prepočítalo počas prvého polroka pri stanovení ziskov. V skutočnosti sú až o 317 miliónov eur nižšie, ako hovorili predošlé prepočty. Pozrite sa na to, ako firmy odmeňujú neúspešných riaditeľov.

Nespokojnosť Yahoo stojí milióny

Ešte v prvej polovici tohto roka si pri odchode z Yahoo rozprávkovo prilepšil prevádzkový riaditeľ internetovej firmy – Henrique de Castro. Ten ako odstupné dostal 41,9 milióna eur. Vo firme pritom pracoval iba 15 mesiacov. Navyše Yahoo nebolo spokojné s jeho manažérskymi schopnosťami. Castro mal priniesť nových inzerentov a zvýšiť príjmy z reklamy, čo sa mu nepodarilo. Samotná šéfka Yahoo Marissa Mayerová, ktorá ho pritiahla z konkurenčného Googlu do Yahoo, ho napokon aj vyhodila. „Najvyššie odstupné sa väčšinou vypláca v spoločnostiach, ktoré pracujú s významným know-how. Zlaté padáky tak majú zabrániť prestupu významného manažéra s cennými znalosťami ku konkurencii,“ vysvetľuje paradox Jiří Šimara, analytik spoločnosti Cyrrus.


Čítajte aj: Slovenskí manažéri zlaté padáky nemajú


Odmena za neschopnosť „čítať“ trh

K ďalším z riaditeľských „babrákov“, ktorí dostali zlatý padák, patrí aj bývalý šéf BlackBerry. Thorsten Heins si prilepšil o 17 miliónov eur. Na čele známeho výrobcu mobilných telefónov bol od roku 2012, teda v čase, keď kanadská spoločnosť čelila veľkým stratám a prepadu svojho podielu na trhu. Preto sa špekulovalo o predaji firmy. Neskôr ju však z týchto problémov dostal jeden z hlavných investorov – finančná skupina Faifax. Firma BlackBerry od nej dostala štedrú finančnú injekciu výmenou za razantné škrty. Heins nedokázal efektívne pracovať a reagovať na potreby trhu. Aj napriek veľkým plánom so spoločnosťou nezmenil takmer nič. Z firmy však v novembri 2013 neodišiel naprázdno. Najskôr sa hovorilo o odstupnom vo výške 43 miliónov eur, Heins sa však musel uspokojiť s necelou polovicou.

Rebelovať proti skupine sa oplatí

Zlatý padák dostal aj bývalý riaditeľ nemeckého výrobcu automobilov Porsche – Wendelin Wiedeking. O jeho prepustení rozhodla dozorná rada ešte v roku 2009. Vyčítala mu, že sa snažil urobiť revolučný krok a pod firmou Porsche prevziať celý Volkswagen. A to v tom najhoršom období. Finančná kríza sa totiž postarala o znížený odbyt áut a firma Porsche sa kvôli zlej investícii dostala do miliardových dlhov. Wendelin Wiedeking si však z firmy napokon odniesol 50 miliónov eur, čím sa postaral rovno o nový rekord. Podľa denníka Financial Times Deutschland išlo v tom čase o najvyššie vyplatené odstupné v nemeckom biznise. „Tam, kde vedúci pracovníci pohoreli či urobili z firmy potápajúcu sa loď, to vyznieva skôr ako podraz na akcionároch a iných zainteresovaných ľuďoch v podnikoch,“ konštatoval Miroslav Blahušiak, analytik spoločnosti Capital Markets.

Dvojnásobné šťastie

Dvojitý „výherca“ zlatých padákov sa stal Thomas Middelhoff. Na svojom konte má už dve odstupné spolu za 27,3 milióna eur. Najprv ho odmenili, keď odchádzal z vydavateľského a mediálneho koncernu Bertelsmann. Vtedy dostal odstupné vo výške 25 miliónov eur. Neskôr stál na čele obchodného koncernu Arcador, ktorý v roku 2009 skrachoval, pretože nebol schopný vyplatiť splátky svojim veriteľom. Middelhoff bol pritom zapojený do pochybných rokovaní so súkromnými bankami a s investičnými fondmi. O prácu vtedy prišli tisíce zamestnancov. Middelhoff si však dokázal z krachujúcej firmy ukrojiť odstupné vo výške dva a pol milióna eur. „Z môjho pohľadu je odstupné ako také akceptovateľné jedine v spojitosti s dosiahnutými výsledkami manažéra, ako aj s fenoménom konkurenčnej doložky,“ pozerá sa na problém zlatých padákov Marek Kuchta, generálny riaditeľ personálnej agentúry EDYMAX SE.

01 - Modified: 2006-10-30 05:09:00 - Feat.: 0 - Title: Vlak Nostalgia priviezol do Košíc z Maďarska účastníkov osláv Rákociho
01 - Modified: 2024-11-02 14:14:54 - Feat.: - Title: Možnosť vzdelávať sa má vo firmách na Slovensku polovica zamestnancov, desatina o túto možnosť prišla 02 - Modified: 2024-11-01 19:53:57 - Feat.: - Title: Pripravenosť na zavedenie ESG kritérií môže byť výhodou pre firmy, tvrdia odborníci 03 - Modified: 2024-10-30 14:30:00 - Feat.: - Title: Čo by si mali firmy všímať pri investovaní? Odpovedajú experti 04 - Modified: 2024-10-17 16:02:41 - Feat.: - Title: Rusko pritvrdilo podmienky cudzím firmám na odchod z krajiny, zvýšili poplatok 05 - Modified: 2024-10-17 15:28:40 - Feat.: - Title: Top 10 firiem zaplatilo takmer štvrtinu korporátnej dane. Uživilo by to chod troch ministerstiev
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. november 2024 02:37