Zhnité jedlo verzus ľudský život? Podľa slovenských zákonov majú pokazené potraviny desaťnásobne vyššiu hodnotu. Len nedávno totiž za ne dostalo pokutu milión eur Tesco v Spišskej Novej Vsi. Na druhej strane, ak sa ukáže, že v prípade smrti malého chlapca v Žiline pochybil Baumax, reťazec zaplatí podstatne menej – maximálne stotisíc eur. „Musím konštatovať, že aj tento prípad poukazuje na absurdnosť pokút, ktorým v súčasnosti čelia obchodníci na Slovensku,“ hovorí predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu Katarína Fašiangová.
Pred niekoľkými dňami sa v žilinskom Baumaxe zosunul tovar na trojročného chlapca, ktorý zraneniam podľahol. „Nešťastie je stále v štádiu vyšetrovania políciou a inšpektorátom práce. S oboma intenzívne spolupracujeme,“ tvrdí vedúci marketingu Baumax Miroslav Chmelár s tým, že nemajú informácie o hroziacej pokute.
Čítajte viac: Zmena zákona pre pokuty? V nedohľadne
Podľa závažnosti porušenia predpisov o bezpečnosti môže postihová komisia inšpektorátu práce určiť pokutu do výšky 100-tisíc eur. V prípade závažného porušenia by sa pokuta mohla vyšplhať do výšky 200-tisíc eur.
Oveľa prísnejšie sankcie však hrozia reťazcom, ak budú predávať nekvalitné potraviny. Odborníci považujú takto extrémne vysoké pokuty za neodôvodnené. „Je zjavný kontrast medzi pokutami za porušenie predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a porušenie zákona o potravinách,“ vysvetľuje Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c. Ministerstvo pôdohospodárstva momentálne neuvažuje o úprave sankčnej časti zákona o potravinách. V tomto prípade však rodina môže mať zrejme nárok aj na odškodnenie, ktoré by záviselo od rozhodnutia súdu.