Zlepšujú chuť, predlžujú trvanlivosť, zvýrazňujú farbu. Chemické látky v potravinách sa stali súčasťou nášho jedálnička a len ťažko sa im dá vyhnúť. Niektoré z nich však ohrozujú naše zdravie. HN prinášajú zoznam desiatich látok, na ktoré si treba dať pozor.
Olovo
Do prostredia sa dostáva z priemyselných splodín a cez vysoký obsah v pôde sa môže vyskytnúť aj v potravinách. Okrem ovocia a zeleniny sa môže vyskytovať aj v pitnej vode a v dôsledku kontaminovaných krmív aj v mäse. Vďaka znižovaniu znečisťovania jeho obsah v potravinách stále klesá, a preto je intoxikácia olovom veľmi nepravdepodobná. Pri vyššom obsahu spôsobuje poruchy nervového systému a slinivky.
Aspartam
Dvestokrát sladší ako cukor, používa sa vo viac než 6000 potravinách. Syntetické sladidlo aspartam, známe aj pod skratkou E951, sa používa ako náhrada cukru v žuvačkách, niektorých jogurtoch či raňajkových cereáliách. Zvýrazňuje arómu a zvyšuje chuť do jedla. Používa sa od roku 1974, v roku 2008 bol dokázaný jeho negatívny vplyv na nervové funkcie a hormonálnu rovnováhu. Objavili sa aj výskumy, ktoré potvrdili, že zvyšuje riziko infekcie. Zároveň je jeho konzumácia nebezpečná pre osoby s vrodenou poruchou metabolizmu. V roku 2013 však označil Európsky úrad pre bezpečnosť potravín aspartam za naďalej bezpečný.
Glyfosát
Je to jeden z najbežnejších pesticídov na európskych poliach. Nedávno ho však Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny zaradila na zoznam potenciálne nebezpečných látok. Používa sa v poľnohospodárstve na odstránenie burín, ale vyskytnúť sa môže aj v parkoch. K zvýšeniu jeho spotreby došlo po zavedení geneticky modifikovaných organizmov (GMO), ktoré sú voči jeho pôsobeniu odolné. Existujú dôkazy o tom, že spôsobuje rakovinu a poškodzuje DNA. Obavy sú aj z jeho negatívneho pôsobenia na ľudský hormonálny systém.
Glutaman sodný
Charakteristická mäsová chuť z neho robí najviac používané dochucovadlo. Glutaman sodný alebo E621 sa nachádza v koreniacich zmesiach, sójových omáčkach či instantných polievkach. Často sa používa v ázijskej kuchyni. Negatívne môže ovplyvňovať vývoj mozgu detí. Po jeho požití sa môžu objaviť bolesti hlavy, závraty, búšenie srdca či vracanie. Tieto príznaky sa nazývajú aj syndróm čínskej reštaurácie.
Dioxín
Jeden z najúčinnejších jedov vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe herbicídov. V roku 2011 sa vysoká koncentrácia rakovinotvorného dioxínu objavila v bravčovom mäse a vo vajciach na farme v Dolnom Sasku. Krátkodobé vystavenie tejto látke spôsobuje kožné ochorenia a poruchy pečene. Dlhšie pôsobenie dioxínu na organizmus môže zapríčiniť zhoršenie imunitného systému a poškodenie reprodukčných funkcií.
Dusitan draselný
Predlžuje životnosť výrobkov, dodáva farbu a údenú chuť. E249 je veľmi ťažké nahradiť inou látkou. V kombinácii s prírodnými sekundárnymi amínmi tvorí rakovinotvorné látky. Nachádza sa v pečených, údených a silne solených jedlách. Slúži ako stabilizátor farby v naloženom mäse, párkoch, šunkách a konzervovanom mäse. Dusitany sa dostávajú do potravín aj prostredníctvom použitých hnojív.
Acesulfam K
Látka s označením E950 slúži ako zvýrazňovač chuti a sladidlo. Vyznačuje sa dlhou trvanlivosťou, je bez kalórií. Používa sa v cukríkoch, nealkoholických, ale aj alkoholických nápojoch a instantnej káve. Toxické účinky neboli preukázateľne dokázané. V malých množstvách by mala byť látka bezpečná. Existujú však štúdie, ktoré uvádzajú zvýšený výskyt nádorov u potkanov kŕmených touto látkou.
Amarant
Farbivo Amarant alebo E123 je chemická zlúčenina červenej farby. Používa sa na zafarbenie pudingov, cereálií, koláčov a alkoholických nápojov. Existuje podozrenie, že pri vyšších koncentráciách spôsobuje rakovinu. Môže tiež spôsobiť poškodenie obličiek či zapríčiniť poruchu plodnosti. V niektorých krajinách je už používanie tejto látky zakázané, Európska únia sa snaží o výrazné obmedzenie jeho používania.
Akrylamid
Látka vznikajúca pri tepelnej úprave pokrmov za vysokých teplôt, ktorá môže spôsobovať rakovinu. Pri teplotách nad 160 stupňov Celzia vzniká vo významných množstvách. Platí to predovšetkým pre výrobky na cereálnej báze, ale môže vzniknúť aj pri tepelnej úprave mäsa obsahujúceho vysoký podiel múky. Pravdepodobne bol súčasťou našej stravy od začiatku tepelného upravovania pokrmov.
Hliník
Vyskytuje sa ako súčasť povlakov cukroviniek a dekorácie u pečiva. Nájsť ho môžete aj v sušených potravinách, kandizovanom ovocí a sypanom čaji. Hliník ohrozuje reprodukčný systém a vývoj nervového systému. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa nápojom a potravinám v hliníkových plechovkách.