Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorú v utorok (29.10.) schválil slovenský parlament, sa nepáči Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komore (SNOPK), ktorá zastupuje záujmy 360 členských firiem. Kolektívne zmluvy vyjednané v hospodárstve na rok 2014 majú byť totiž podľa aktuálneho návrhu zákona záväzné aj pre ďalšie podniky v rámci jedného odvetvia. Touto zmenou sa však podľa komory poruší tarifná sloboda pri kolektívnom vyjednávaní, a tým sa zhoršia podmienky pre stredne veľké firmy.
"Plánované rozšírenie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa v rámci jedného odvetvia predstavuje porušenie voľnosti pri kolektívnom vyjednávaní. Postihnuté firmy stratia možnosť sami vyjednávať so svojimi zamestnancami pracovné a tarifné podmienky v závislosti od individuálnej hospodárskej situácie," tvrdí hovorca komory Markus Halt. Podľa jeho slov slovenské hospodárstvo sa stále nachádza v kritickej fáze a tento zákon bude mať negatívne dôsledky na podniky. "Okrem toho existujú právne pochybnosti o prípustnosti záväzného rozšírenia kolektívnej zmluvy," tvrdí Halt.
Komora žiada vládu, aby spomínaný zákon pozastavila a následne zmenila.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR je však presvedčené, že schválená novela prispeje k zlepšeniu pracovných podmienok na Slovensku. "Veríme, že náš návrh prispeje nielen k lepším pracovným podmienkam na Slovensku, ale aj k férovej hospodárskej súťaži a zabráni nečestnému dampingu zo strany tých, ktorí chcú konkurovať len podliezaním sociálnych a pracovných štandardov," ozrejmil hovorca rezortu práce Michal Stuška.
Odborníci však zmeny kritizujú a hovoria o ohrození stoviek pracovných miest. Viac o zmenách, ktoré prinesie nový zákon si prečítajte TU.