StoryEditor

Gašparovič nesúhlasí s novinkou pre firmy. Pobúril tým odborárov

18.11.2013, 12:20
Autor:
mkumku
Prezident sa obáva, že schválené znenie zákona ohrozí existenciu pracovných miest, ale aj samotných firiem.

Odborové zväzy nesúhlasia s námietkami prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten totiž nesúhlasí s tým, aby sa dohoda medzi odborármi a zamestnávateľskými zväzmi vzťahovala na všetky firmy nad dvadsať zamestnancov. Prezident preto vrátil do parlamentu na prerokovanie novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní.

Gašparovič navrhuje, aby novinka platila až pre firmy, ktoré budú mať viac ako 50 zamestnancov. Argumentuje európskou legislatívou, podľa ktorej sa za malý podnik považuje taký, čo má do až 50 pracovníkov. Podľa jeho hovorcu Mareka Trubača sa totiž Gašparovič obáva, že schválené znenie zákona ohrozí existenciu pracovných miest, či dokonca samotných firiem. Novela má platiť od začiatku budúceho roka.

Európsky štandard
S tým však nesúhlasia odborári. A žiadajú, aby bola novela prijatá v pôvodnom znení. „Zabezpečovali sme v ňom spravodlivé odmeňovanie a uspokojovanie pracovných podmienok pre všetkých pracujúcich na Slovensku. Rozširovanie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa je štandardným spôsobom vyspelých krajín Európskej únie a aj Slovensko sa týmto zákonom zaradilo medzi vyspelé krajiny,“ povedal prezident Konfederácie odborových zväzov Jozef Kollár.



Ako však na druhej strane upozorňuje šéf Odborového zväzu KOVO Emil Machyna, v zahraničí sa dohody medzi odborármi a zamestnávateľskými zväzmi vzťahujú na 98 percent firiem. Na Slovensku však podľa neho hovoríme len asi o piatich percentách podnikov. Ako príklad uvádza strojársky priemysel, v ktorom podniká približne sedemsto firiem. „Kolektívna zmluva vyššieho stupňa však pokrýva približne len 60 podnikov.“ Prezidentovo rozhodnutie prekvapilo aj samotného ministra práce Jána Richter (Smer–SD), ktorý novelu pripravil.

Vyššie platy. Príkazom
Ako by vlastne mali fungovať nové pravidlá kolektívne vyjednávania vyššieho stupňa? Zoberme si príklad. Dnes, ak nechce firma zamestnancom dvihnúť platy, tak nemusí. Po novom to však bude inak. Ak sa odborári a zástupcovia zamestnávateľov dohodnú, že platy v strojárstve porastú napríklad o päť percent, firmy sa musia podriadiť. A teda dvihnúť platy svojim zamestnancom o päť percent.

Firmy tak nebudú o svojich výdavkoch rozhodovať sami, ale budú sa musieť podriadiť dohode medzi odborármi a zamestnávateľskými zväzmi. A to aj napriek tomu, že sa na rokovaniach nezúčastnia.

Odborníci a aj samotné spoločnosti vyjadrili nespokojnosť s touto novinkou. Ohrozíte tak stovky pracovných miest – odkazujú vláde. Najmä podniky s počtom zamestnancov „na hrane“ sa podľa odborníkov budú chcieť novinke vyhnúť. Napríklad firmy s viac ako dvadsiatimi zamestnancami budú podľa nich prepúšťať.

01 - Modified: 2005-09-16 15:08:00 - Feat.: 0 - Title: EÚ a USA dosiahli dočasnú dohodu o obchode s vínom
01 - Modified: 2024-07-04 19:07:59 - Feat.: - Title: Biden povedal guvernérom, že potrebuje viac spánku a menej práce po ôsmej večer 02 - Modified: 2024-07-03 07:00:00 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Prvá výzva demokrata na odchod Bidena či Obamová ako náhradníčka. Ako sú v USA rozdané volebné karty? 03 - Modified: 2024-07-02 13:10:26 - Feat.: - Title: Prezident odobril zmenu vyplácania príspevkov pre zdravotnícke organizácie 04 - Modified: 2024-07-02 10:14:19 - Feat.: - Title: Le Penová je presvedčená o tom, že získa absolútnu väčšinu. Odborári bijú na poplach 05 - Modified: 2024-07-01 09:20:32 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Absolútna kríza americkej politiky dáva svetu len dve možnosti
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. júl 2024 12:14